top of page

Altın, 2075 dolar zirvesine doğru ilerliyor

Enerji fiyatlarındaki artış ve küresel ekonominin stagflasyon ile karşı karşıya kalacağı endişeleri altın fiyatlarını 2.075 dolar zirvesine doğru

ABD'nin Rusya'dan petrol ithalatına yasak getirmesinin küresel enerji fiyatlarını artırarak enflasyonu besleyeceği, küresel ekonominin stagflasyon benzeri bir durum ile karşı karşıya kalacağı endişeleri altına talebi desteklemeye devam ediyor.

Ukrayna krizi ve bunun tetiklediği Rusya yaptırımlarının emtia fiyatlarında yarattığı yükseliş yatırımcıların güvenli liman olarak altına yönelmelerine neden oluyor.

Dün 2.070 dolar seviyesine kadar yükselerek 7 Ağustos 2020'de gördüğü 2.075 dolar zirvesine yaklaşan spot altın, bu sabah 2.051 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Analistler, jeopolitik gelişmelerin altına olan talepte ana katalizör durumunda olduğunu, Rusya ile Batı arasında gerilimin tırmanıp tırmanmayacağını altının yönü üzerinde belirleyici olacağını ifade ediyorlar.

Spot altın için bugün destek seviyesini 2019 dolar/ons olarak işaret eden analistler, 2073 dolar/ons seviyesindeki güçlü direncin aşılması halinde 2100 dolar/ons seviyesinin ilk hedef olacağını vurguluyorlar.13 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page