top of page

Altın, durgunluk korkularının güvenli liman talebini artırmasıyla 2.000 dolar civarında sabitleniyor

Altın fiyatları Cuma günü çok az hareket etti, ancak bir dizi zayıf ekonomik verinin yavaşlayan büyümeyle ilgili endişeleri artırması ve sarı metal için güvenli liman talebini beslemesi nedeniyle kilit seviyelerde kaldı.

Altın fiyatları bu hafta dolardaki güçlenme nedeniyle baskı altında kalırken, beklenenden zayıf gelen imalat ve istihdam verileri son seanslarda ABD Doları üzerinde baskı oluştururken, bu yıl olası bir resesyon korkusunu da artırıyor.

Bu, külçe fiyatlarına fayda sağladı ve 2.000 $ seviyesinin üzerinde kalmalarına yardımcı oldu. Ancak Federal Rezerv ve diğer merkez bankalarından gelen şahin sinyaller, sarı metaldeki büyük kazanımları sınırladı.

Spot altın %0,1 düşüşle ons başına 2.002,62$'a gerilerken, altın vadeli işlemleri %0,3 düşüşle 21:53 ET (01:53 GMT) itibariyle ons başına 2.013,80$'a geriledi. Her iki enstrüman da haftayı büyük ölçüde değişmeden bitirmeye ayarlandı.

Philadelphia Fed imalat endeksi Perşembe günü açıklanan verilere göre Nisan ayında beklenenden fazla düşerken, haftalık işsizlik başvuruları beklenenden fazla arttı. ABD konut satışları da Mart ayında önemli ölçüde yavaşladı.

Okumalar, dünyanın en büyük ekonomisindeki ekonomik büyümenin yüksek enflasyon ve faiz oranları arasında soğuduğuna dair endişeleri artırdı. İngiltere ve Euro Bölgesi'nden beklenenden daha sıcak gelen enflasyon okumaları da, ilgili merkez bankalarından daha fazla oran artışı beklentisini artırarak, önümüzdeki aylarda artan ekonomik baskıya işaret ediyor.

Daha yüksek faiz oranları beklentisi, altın gibi getiri sağlamayan varlıklar için kötü haber verirken, devam eden ekonomik yavaşlamaya ilişkin endişeler sarı metali nispeten iyi durumda tuttu.

Altın, birkaç ABD bankasının iflasının güvenli liman talebini büyük ölçüde artırmasıyla Mart ayı boyunca yıldız gibi yükseldi. Düzenleyici müdahale daha büyük bir banka çöküşü korkusunu ortadan kaldırırken, piyasalar daha fazla ekonomik yaraya karşı temkinli olmaya devam etti.

Bazı Fed yetkilileri yüksek enflasyonu dizginlemek için daha fazla faiz artırımı çağrısında bulunsa da, ABD faiz oranlarındaki artışların nihai olarak durdurulacağı beklentileri de altının tercih edilen güvenli liman olarak doları büyük ölçüde geride bıraktığını gördü.

Diğer değerli metaller Cuma günü dar bir aralıkta hareket ederken, platin vadeli işlemleri %0,2 yükselirken, gümüş %0,1 kaybetti.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, dünya genelinde imalat faaliyetindeki yavaşlama belirtilerinin kırmızı metalin cazibesini büyük ölçüde azaltmasıyla, hafta boyunca sert düşüşler yaşadı.

Bakır vadeli işlemleri pound başına 4,0185 dolar civarında sabitlendi ve bu hafta %2,1 düştü.


21 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page