top of page

Altın, faiz artırımı belirsizliğiyle altı haftanın en düşük seviyesinde seyrediyor

Yatırımcıların bu hafta bir dizi Federal Rezerv konuşmacısından ABD para politikası hakkında daha fazla ipucu ve merkez bankasının Şubat ayı toplantı tutanaklarını beklemesiyle altın fiyatları Pazartesi günü altı haftanın en düşük seviyesi civarında seyretti.

Altın, aşırı ısınan enflasyon okumaları ve ABD istihdam piyasalarındaki güçlenme sinyallerinin Federal Rezerv'in yakın gelecekte faiz oranlarını yükseltmeye devam etmek için yeterli itici güce sahip olduğunu terim.

Piyasalar şu anda ABD faiz oranlarının bu yıl nerede zirve yapacağı konusunda belirsiz , bazı analistler potansiyel bir nihai oranın %6'nın üzerinde olduğunu öne sürüyor.

Spot altının onsu 1.837,89 dolar civarında yatay seyrederken, altın vadeli işlemleri 19:20 ET (00:20 GMT) itibariyle ons başına 1.846,95'te çok az hareket etti. Her iki enstrüman da arka arkaya üç haftalık kayıpları emziriyordu.

Yükselen faiz oranları, ABD Hazine getirilerini artırır ve bu da altın gibi getiri sağlamayan varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetini artırır. Sarı metal, 2022'de Fed'in enflasyonu düşürmek için agresif bir faiz artırım çılgınlığı başlatmasıyla sert bir şekilde düşmüştü .

Ancak Ocak ayına ilişkin inatçı enflasyon okumaları, Fed yetkililerinin son yorumlarıyla birlikte, merkez bankasının hala oranları daha fazla artırması gerektiğini gösterdi. Bu hafta , Atlanta Fed Başkanı Ralph Bostic ve Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester dahil olmak üzere daha fazla Fed konuşmacısının ipuçlarına odaklanılacak .

dakikalar _Fed'in Şubat ayı toplantı tutanakları da Çarşamba günüMerkez bankası, faiz oranlarını nispeten daha düşük 25 baz puan artırsa da, toplantısı sırasında şahin söylemini büyük ölçüde korumuştu.

Bu hafta aynı zamanda Ocak ayı kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi okumasına da odaklanılacak . Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan verilerin Ocak ayında bir önceki aya göre sabit kalması bekleniyor ve bu da enflasyonist baskının sürdüğünü gösteriyor.

Diğer değerli metaller Pazartesi günü geri çekildi. Platin vadeli işlemleri %0,1 düşüşle ons başına 917,20 dolara gerilerken, gümüş vadeli işlemleri %0,5 düşüşle ons başına 21,598$'a geriledi.

Endüstriyel metaller arasında bakır vadeli işlemleri %9,4 düşüşle pound başına 4,1155 dolara geriledi. Ancak kırmızı metal, büyük ithalatçı Çin'deki potansiyel bir toparlanmaya ilişkin bazı iyimserlik ortamında, geçen hafta güçlü kazançlar üzerinde oturuyordu.

Panama'da ülkenin bakır arzını kesebilecek tedarik kesintileri de fiyatların desteklenmesine yardımcı oldu.17 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page