top of page

Altın, Fed etkisiyle üç ayın dibinde: Alım fırsatı mı? Son rakamlar ne anlatıyor?

ABD Merkez Bankası (Fed), faiz oranını beklentilere paralel olarak yüzde 5-5,25 aralığında sabit bıraktı. Banka böylelikle, 15 ay içinde 10 kez faiz artırımına gittikten sonra ilk defa faizi pas geçmiş oldu. Fed Başkanı Jerome Powell’ın, “Neredeyse tüm politika yapıcılar bu yıl biraz daha faiz artırımı yapmanın uygun olacağını görüyor. Bu yıl ek faiz artışları uygun olabilir.” mesajları öne çıktı. Fed kararı sonrası, para piyasalarında 2023'te faiz indirimi olasılığı fiyatlamalardan çıkarken; banka medyan politika faizi tahminini 2023 için yüzde 5,1'den yüzde 5,6'ya yükseltti.

Fed’den gelen şahin mesajlar sonrası dolar endeksi ve ABD tahvil faizleri yükselirken ters korelasyon etkisiyle altın fiyatları geriledi. Ons altın kademeli olarak değer kaybederken bugünkü işlemlerde 1.924 dolara kadar gerileyerek 17 Mart tarihinden bu yana en düşük seviyesini gördü. Sarı maden bu haberin yazıldığı sırada %0,20 oranında düşüşle 1.938 dolarda işlem görüyor.

Gram altına dolar/TL desteği

Gram altın fiyatları, dün Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 1.484 TL seviyesinde hareket ederken yeni güne 1.469 TL'den başladı. Gram altın, ons altındaki düşüşe rağmen dolar/TL’deki yükselişten destek alırken gün içinde en yüksek 1.475 lirayı gördü ve şu an %0,33 yükselişle 1.474 TL seviyesinde bulundu. Aynı dakikalarda çeyrek altın 2.392 TL, Cumhuriyet altını 9.843 TL'den işlem görüyor.

Ons altın ve dolar/TL'nin değerine göre hesaplanan gram altın, son dönemde dolar/TL’de yaşanan hareketli seansların etkisiyle rekor üzerine rekor kırarken gram altının zirvesi Salı günü ulaştığı 1.499,52 lirada bulunuyor.

Baştürk Finansal Danışmanlık Kurucusu Rıdvan Baştürk'ten günün altın analizi

"ABD 10 yıllık tahvil faizinin takibi önemli olacak"

"Dünkü Fed toplantısının şahin geçtiğini düşünüyorum. Her ne kadar Fed Başkanı Powell, orta halli konuşsa da, ekonomik projeksiyonlarda Fed üyelerinin yılın geri kalanında iki faiz artırımı daha beklemesi ve ekonomik büyümede yukarı revize yapması önemliydi. Fed’in faiz artırımını durdurmasını güvercin olarak nitelendiren piyasa için bu bir ters köşe oldu diyebiliriz. Ons altın da bu kapsamda satış baskısı altında kaldı. Ons altın için 10 yıllık faizlerin takibi önemli olacaktır. Mevcut durumda yüzde 3.82 civarında işlemler geçiyor. Burada yüzde 3.88 - 3.90 bandı kritik direnç olarak izlenmelidir. Gelecek günlerde bu bölge geçilirse ons altındaki baskının artmasını beklerim. Teknik açıdan 1970 - 1985 dolar altında kalındığı sürece, ons altında yönün aşağı olduğunu düşünüyorum. Olası yukarı hareketler, satış fırsatı vermeye devam edebilir. Aşağıda 1930 altında kapanışlar gelmesi durumunda, önce 1915 ardından 1880 seviyeleri hedeflenebilir."

"Gram altında düşüşler alım fırsatı olabilir"

"Gram altın tarafında ise; 28 Mayıs’tan sonra dolar kurunda yaşanan sert yükselişlerin etkisiyle değer kazancı yaşandı. Son günlerde kurdaki hareketlerin yavaşlaması ve ons altının baskı altında kalması, gram altındaki yükselişleri sınırlandırıyor. Burada TL tarafı gram altın için belirleyici olacaktır. Önümüzdeki hafta, TCMB’den gelecek faiz artışının etkisiyle, dolar kurunda kısa vadede düşüş olabilir. Bu durum gram altını da aşağı çekecektir. Fakat orta-uzun vadede düşüşlerin alım fırsatı vereceğini düşünüyorum."


16 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page