top of page

Altın, Fed kararı öncesi yatay seyrediyor, bakır Çin'in desteğiyle soğudu.

Altın fiyatları, günün ilerleyen saatlerinde Federal Rezerv toplantısının sonuçlanmasından önce Çarşamba günü dar bir aralıkta kalırken, bakır fiyatları daha fazla Çin teşvik yemininin güçlü kazançları tetiklemesinin ardından hafifçe geri çekildi.

Altın fiyatları, bu hafta Fed toplantısına ilişkin belirsizlik ortamında tahterevalli gördü. Merkez bankasının günün ilerleyen saatlerinde faiz oranlarını 25 baz puan (bps) artırması beklenirken , piyasalar bankanın yıl için daha fazla faiz artışı sinyali vermesi konusunda temkinli kaldı.

Altın, başta enflasyon olmak üzere zayıf ABD ekonomik verilerinin, Fed'in faiz oranlarını artırmaya devam etmek için sınırlı boş alana sahip olacağına dair iddiaları artırmasıyla geçen ay güçlü bir toparlanma kaydetti.

Ancak bu toparlanma, Fed toplantısı öncesinde belirsizliğin artması nedeniyle son seanslarda durdu.

Fed'in 25 baz puan artırması bekleniyor, görünüm belirsiz

25 baz puanlık artış piyasalar tarafından büyük ölçüde fiyatlanırken, doların son seanslarda yükselmesiyle birlikte Fed'in gelecekteki faiz artırımlarına ilişkin duruşu belirsizliğini korudu.

Merkez bankası, enflasyonun hala bankanın yıllık hedefinin oldukça üzerinde seyretmesi nedeniyle bu yıl en az iki faiz artışı daha sinyali vermişti.

Ancak Fed Fonu vadeli fiyatları, merkez bankası böyle bir gösterge vermemiş olsa da, piyasaların Çarşamba günkü artışının Fed'in bu yılki son zammı olma olasılığının daha yüksek olduğunu fiyatladığını gösteriyor.

Daha yüksek oranlar, fırsat maliyetlerini artırdıkları göz önüne alındığında, altın gibi getiri sağlamayan varlıklar için kötü bir işarettir. ABD oranlarının daha uzun süre yüksek kalmasıyla birlikte, altın kazanımlarının hala sınırlı olması bekleniyor.

Fed'in yanı sıra Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Japonya Merkez Bankası (BOJ) da bu hafta kendi faiz oranlarına karar verecek. ECB'nin Perşembe günü faiz oranlarını 25 baz puan artırması beklenirken, BOJ'un aşırı güvercin duruşunu Cuma günü sürdürmesi bekleniyor.

Bakır rallisi Çin'deki yükselişin ardından soğudu

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, Çin'in daha fazla teşvik vaatlerinin iki günlük ralliyi desteklemesinin ardından Çarşamba günü hafifçe geriledi.

Bakır vadeli işlemleri son iki seansta %2,6 yükseldikten sonra %0,2 düşerek pound başına 3,9173 dolara geriledi.

Çin'in en iyi politika yapıcıları, dünyanın en büyük bakır ithalatçısında yavaşlayan ekonomik toparlanmayı desteklemek için daha fazla teşvik önlemi açacaklarının sinyalini verdiler. Hareket, ülkedeki bakır talebinin üç yıllık bir düşüşün ardından düzeleceğine dair umutları artırdı.


3 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page