top of page

Altın,Fed risklerini yeniden değerlendirmesiyle 2.000 doların üzerinde istikrar kazanıyor.

Altın fiyatları, Federal Rezerv yetkililerinin faiz artırımları yolundaki şahin yorumlarının önceki seansta yüksek dozda kâr elde etmesini tetiklemesinin ardından Pazartesi günü Asya ticaretinin erken saatlerinde istikrar kazandı.

Sarı metal, son veriler ABD enflasyonunun geçen yıl gördüğü 40 yılın en yüksek seviyesinden istikrarlı bir şekilde geri çekildiğini göstermesine rağmen, ünlü Fed şahini Vali Christopher Waller'ın daha fazla parasal sıkılaştırma çağrısı yapmasının ardından Cuma günü yaklaşık %2 düştü .

Onun yorumları, Fed'in nihai faiz oranını yakalamaya yakın olduğu ve mevcut faiz artırım döngüsünde bir duraklamanın yakın olduğu yönündeki son spekülasyonları dengeliyor. Beklenenden daha yumuşak gelen enflasyon verileri ve yavaşlayan bir işgücü piyasasına ilişkin işaretler, son haftalarda bu görüşü daha da ileriye götürmüş ve bu da altında yıldızların yükselmesini tetiklemiştir.

Altın vadeli işlemleri %0,1 düşüşle ons başına 2.002,49 $'a gerilerken, altın vadeli işlemleri 20:03 ET (00:03 GMT) itibariyle ons başına 2.015,25 $'da sabitlendi. Her iki enstrüman da güçlenerek geçen haftaki rekor seviyelerinden yaklaşık 40$ uzakta işlem gördü.

Sarı metal geçtiğimiz ay büyük ölçüde güvenli liman talebiyle desteklendi ve kısmen birkaç ABD bankasının iflas etmesiyle de teşvik edildi. Ancak daha büyük bir krize ilişkin korkular hafiflerken, bu yıl ABD'de bir resesyon beklentisi de altına girişleri artırdı.

Dolar , Waller'in yorumlarının ardından son kayıplarından biraz toparlandı ve Pazartesi günü bir sepet döviz karşısında yatay işlem gördü. Dolardaki son zayıflık, dolarla fiyatlanan emtialara da yardımcı oldu.

Citi'deki analistler, bir notta, yeni bir rekor seviyenin altın için önemli bir engel olmaya devam etmesine rağmen, sarı metal fiyatlarının muhtemelen "daha da yükseleceğini" söylediler.

Banka ayrıca 2023 ortalama altın fiyatı tahminini %7,9 artırarak ons ​​başına 2.050 dolara yükseltti.

Altın ve diğer getiri sağlamayan varlıklar, 2022 yılına kadar artan ABD faiz oranlarından sert bir şekilde etkilendi, ancak bu yıl, boğaların gelecekteki faiz artışlarının sonuna bakmasıyla keskin bir şekilde toparlandı. Fed Fund vadeli fiyatları, piyasaların Mayıs ayında bir artış daha ve ardından Haziran ayında bir duraklama için konumlandığını gösteriyor.

Diğer değerli metaller de Pazartesi günü istikrar kazandı ve platin ve gümüş vadeli işlemleri sırasıyla %0,2 ve %0,1 değer kaybetti.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, bu hafta Çin'den gelecek ve dünyanın en büyük bakır ithalatçısında ekonomik toparlanmaya ilişkin daha fazla ipucu vermesi beklenen önemli ekonomik veriler beklentisiyle yatay seyretti.

Bakır vadeli işlemleri %0,1 düşüşle pound başına 4,1075 dolara geriledi.

Çin'in ilk çeyrek GSYİH verileri Salı günü açıklanacak ve büyümenin üç yıllık durgunluğun ardından geri döndüğünü göstermesi bekleniyor.


12 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page