top of page

Altın fiyatları 1ayın en düşük seviyesine ulaştı, bakır riskten kaçışın doları desteklemesiyle düştü

Altın fiyatları, kötüleşen piyasa hissiyatı ve Fed'in daha fazla faiz artışı beklentisi yatırımcıları dolara iterken, Çarşamba günü bir ayın en düşük seviyelerine yakın bir yerde sabitlendi.

Bakır fiyatları, en büyük ihracatçı Çin'den gelen hayal kırıklığı yaratan ticaret verilerinin kırmızı metale yönelik zayıflayan talebe işaret etmesiyle son kayıplarını artırdı.

Yatırımcılar Perşembe günü açıklanacak ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) enflasyon verilerinden daha fazla ekonomik ipucu beklerken, dolardaki güçlenme geniş metal piyasalarını baskı altında tuttu.

Moody's'in birkaç ABD bankasının notunu düşürmesinin ardından küresel risk hissiyatı kötüleşirken ve Çin ticaret verileri hayal kırıklığına uğratırken, yatırımcılar enflasyon okuması öncesinde güvenli liman olarak doları tercih etti.

Altın ve diğer değerli metaller gibi getiri sağlamayan varlıklar bu hafta büyük kayıplar kaydetti. Spot altın bir ayın en düşük seviyesi olan 1.926.20$'da sabitlenirken, Aralık'ta vadesi dolan altın vadeli işlemleri 20:12 ET (00:12 GMT) itibariyle ons başına 1.960.05$'da sabit kaldı. Her iki enstrüman da hafta boyunca yaklaşık %1 düşüşle işlem görüyordu.

ABD TÜFE ve Fed konuşmacıları daha fazla ipucu sunacak

Dünyanın en büyük ekonomisine ve para politikasının gidişatına ilişkin daha fazla ipucu için artık odak doğrudan ABD TÜFE verilerine çevrilmiş durumda.

Enflasyonun Temmuz ayında bir önceki aya göre hafifçe artması, sabit kalması ve potansiyel olarak Fed'in daha fazla faiz artırımını çekmesi bekleniyor.

Yetkililerin bu hafta başında daha fazla faiz artırımına ilişkin karışık bir görünüm bildirmesinin ardından, Fed yetkililerinin yorumları da önümüzdeki günlerde yapılacak. Şimdiye kadar Fed, bu yıl en az bir kez daha faiz artıracağının sinyalini verdi.

Ancak banka, oranların daha uzun süre yüksek kalacağının sinyalini de verdi - bu, altın gibi getiri sağlamayan varlıklar için kötü bir senaryo. Yükselen faiz oranları, bu tür varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetini yükseltir.

Bakır, Çin zayıflığının baskısı altında

Bakır vadeli işlemleri %0,1 düşüşle pound başına 3,7743 dolara geriledi ve yaklaşık bir ayın en zayıf seviyesinin yakınında geziniyor. Ayrıca bu hafta şu ana kadar %2,4 daha düşük işlem görüyorlardı.

Kırmızı metal, Salı günü hem ithalatın hem de ihracatın Temmuz ayında düştüğünü gösteren, beklenenden zayıf Çin ticaret verileri tarafından hırpalandı .

Çin'e yapılan bakır ithalatı da ay boyunca düştü ve bu, dünyanın en büyük bakır ithalatçısındaki ekonomik çalkantıların artık kırmızı metal iştahını etkilemeye başladığını gösteriyor.

Çin, COVID sonrası yavaşlayan ekonomik toparlanmayı desteklemek için mücadele ediyor ve muhtemelen önümüzdeki aylarda daha fazla teşvik önlemi sinyali verecek.

Piyasalar ayrıca Çarşamba günü açıklanacak enflasyon verilerinden Çin hakkında daha fazla ipucu bekliyor .


1 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page