top of page

Altın fiyatları doların etkisiyle 3 haftanın zirvesinde seyrediyor

Altın fiyatları doların etkisiyle 3 haftanın zirvesinde seyrediyor, zayıf veriler üzerine getiriler düşüyor

Altın fiyatları, ABD ekonomik verilerinin beklenenden zayıf gelmesinin Fed'in faiz artırımlarını sürdürmek için sınırlı bir hareket alanına sahip olacağı yönündeki bahisleri artırmasıyla zayıflayan doların desteğiyle Çarşamba günü üç haftanın zirvesinde sabit kaldı.

Sarı metal geçtiğimiz hafta güçlü bir yükseliş yaşadı ve yatırımcıların ABD ekonomik görünümüne ilişkin belirsizliklerinin artmasıyla birlikte güvenli liman talebinden de faydalandı.

Ancak altın fiyatlarındaki daha fazla artış, ABD faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağı beklentisi ve bu hafta çok sayıda ekonomik verinin faiz görünümüne etki etmesi nedeniyle gölgelendi.

Spot altın yüzde 0,1 düşüşle ons başına 1.936,45 dolara gerilerken, Aralık ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri TSİ 00:33 itibarıyla ons başına yüzde 0,1 düşüşle 1.963,85 dolara geriledi. Her iki enstrüman da Salı günü yaklaşık %1 oranında artış gösterdi ve Ağustos başından bu yana en yüksek seviyelerine ulaştı.

ABD verileri musluk, dolar ve getirilerde istikrarlı seyrediyor

Dolar ve Hazine tahvil getirileri Çarşamba günü son kayıplarından sonra yatay seyretti . Beklenenden daha zayıf iş açılışları ve tüketici güveni verilerinin ardından her ikisi de önceki oturumda sert düşüşler yaşamışlardı.

Odak noktası artık doğrudan daha önemli ekonomik göstergeler üzerinde ve Çarşamba günü ilerleyen saatlerde ikinci çeyrek ekonomik büyümesine ilişkin revize edilmiş bir okuma yapılacak . Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan kişisel tüketim harcamaları verileri Perşembe günü açıklanacak, Ağustos ayı tarım dışı istihdam verileri ise Cuma günü açıklanacak.

ABD enflasyonunda ve işgücü piyasası aktivitesinde herhangi bir soğuma işareti, Fed'in faiz oranlarını daha da artırma yönündeki ivmesini azaltıyor. Ancak merkez bankasının ABD faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağının sinyalini vermesi nedeniyle, merkez bankası gelecek yıl faiz indirimine başlamaya karar verene kadar altının sınırlı bir rahatlama görmesi bekleniyor.

Daha yüksek oranlar, getirisi olmayan varlıklara yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırıyor; bu, geçen yıl altını hırpalayan bir ticaretti.

Bakır ekonomik belirsizlik nedeniyle zayıflıyor

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları Çarşamba günü düştü ve zayıf ABD verilerinin yavaşlayan ekonomik aktiviteye ilişkin endişeleri artırmasıyla bu hafta görülen kazanımların bir kısmını geri aldı.

Dolardaki zayıflık, kırmızı metaldeki kayıpları sınırlandırırken, özellikle Pekin'in ekonomiye yönelik mali desteğin serbest bırakılacağına dair çok az işaret göstermesi nedeniyle, büyük ithalatçı Çin'e ilişkin belirsizlik nedeniyle de olumsuz etkilendi.

Bakır vadeli işlemleri yüzde 0,4 düşüşle pound başına 3,8217 dolara geriledi.

Dünyanın en büyük bakır ithalatçısındaki iş faaliyetlerine ilişkin daha fazla ipucu için odak noktası şu anda Çin'deki kilit satın alma yöneticilerinin Perşembe günü açıklanacak endeks verilerine odaklanacak .
9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page