top of page

Altın fiyatları,faiz artırımı belirsizliği nedeniyle son zirvelerinden geri çekildi

Altın fiyatları, önceki seansta altı haftanın en yüksek seviyesinden düştükten sonra Çarşamba günü, ABD enflasyonuna ilişkin karışık bir okumanın Federal Rezerv'in para politikası konusundaki duruşuna ilişkin bir miktar belirsizliğe yol açmasıyla ve ABD'de bir bankacılık krizine ilişkin endişelerle hafif düşüş yaşadı. ülke direndi.

Birkaç ABD bankasının çöküşünün geleneksel güvenli limanlara hücumu tetiklemesiyle sarı metal son seanslarda keskin bir şekilde yükseldi. Bankacılık sistemi üzerindeki baskı, piyasaların, merkez bankasının daha fazla ekonomik kargaşayı önlemeye çalışacağına dair bahisler üzerine daha az şahin bir Fed'i fiyatlandırmaya başlamasına da neden oldu.

Salı günü açıklanan verilere göre ABD tüketici enflasyonu Şubat ayında beklendiği gibi azaldı, ancak çekirdek enflasyon önceki aya göre beklenmedik bir şekilde yükseldi ve Fed'in politikayı daha da sıkılaştırması yönündeki baskıyı sürdürdü.

Spot altın %0,1 düşüşle ons başına 1.902,18 $'a gerilerken, vadeli altın %0,3 düşüşle 1.905,90 $/ons'a geriledi. Her iki enstrüman da önceki seansta yaklaşık %0,5 düştü.

Fed Funds vadeli fiyatları, piyasaların şu anda Fed'in önümüzdeki hafta yapacağı toplantıda 25 baz puanlık bir artış olasılığını fiyatladığını gösteriyor. Ayrıca, olası bir bankacılık krizi karşısında bankanın ileriye dönük politikasına ilişkin sinyalleri de yakından izlenecektir.

ABD hükümeti, Silicon Valley Bank'ın çöküşünden sonra bankacılık sistemine olan güveni yeniden sağlamak için müdahale etti. Ancak çöküşün bulaşacağına dair endişeler borsalarda bir bozguna neden olurken, derecelendirme kuruluşu Moody's de sektördeki “güven krizini” gerekçe göstererek ABD bankacılık sistemine ilişkin görünümünü düşürdü.

Diğer değerli metaller, bir dizi güçlü kazancın ardından Çarşamba günü geri çekildi. Gümüş vadeli işlemleri %1,4 düşüşle ons başına 21,742 dolara gerilerken, platin vadeli işlemleri %0,2 düşüşle ons başına 988,60 dolara geriledi.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, piyasaların kötüleşen ekonomik koşulların bu yıl endüstriyel aktiviteyi ciddi şekilde etkileyebileceğinden ve dolayısıyla bakır talebine zarar verebileceğinden korkmasıyla daha da geriledi.

Bakır vadeli işlemleri önceki seansta %1'in üzerinde düştükten sonra %0,5 düşerek pound başına 3,9870 $'a geriledi.

Şimdi odaklar , dünyanın en büyük bakır ithalatçısında ekonomik toparlanmaya dair daha fazla işaret için günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan Çin endüstriyel üretim verilerine çevrildi .
12 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page