top of page

Altın fiyatları faiz indirimi şüpheleriyle düşüyor; Bakır Çin'in zayıflığından etkilendi.

Altın fiyatları Çarşamba günü Asya ticaretinde Fed yetkililerinin şahin sinyallerinin merkez bankasının erken faiz indirimlerine ilişkin şüpheleri artırmasıyla kayıplarını artırırken, dolardaki toparlanma da fiyatları olumsuz etkiledi.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, en büyük ithalatçı Çin'den gelen orta dereceli ekonomik büyüme rakamlarının ardından bir ayın en düşük seviyesine yaklaştı.

Altın fiyatları Salı günü, Fed Başkanı Christopher Waller'ın faiz indirimlerine karşı temkinli bir yaklaşım sergilemesinin ve ABD ekonomisindeki son dönemdeki esnekliğin potansiyel faiz indirimlerini muhtemelen geciktireceğini söylemesinin ardından ons başına 2.050 dolar seviyesinden geriledi.

Onun yorumları doları bir ayın en yüksek seviyesine çıkarırken aynı zamanda Hazine getirilerinde de keskin bir sıçramayı tetikledi ve 10 yıllık faiz oranı %4 sınırını aştı.

ABD faiz oranlarının uzun süre daha yüksek olacağı beklentisi, son dönemdeki güvenli liman altına yönelik talebi büyük ölçüde dengeledi ve yatırımcıların sarı metalden dolara yönelmesine neden oldu.

Spot altın %0,4 düşüşle ons başına 2.019,70 dolara gerilerken, Şubat ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri TSİ 00:20'de (05:20 GMT) %0,4 düşüşle ons başına 2.022,90 dolara geriledi. Salı günü her iki enstrüman da %1'in üzerinde düşüş yaşadı.

Yatırımcıların Mart ayı faiz indirimi tahminlerini azaltmasıyla ABD'den daha fazla ekonomik işaret bekleniyor

Piyasalar artık doğrudan Çarşamba günü açıklanacak olan Aralık ayı sanayi üretimi ve perakende satış verilerine odaklandı . ABD ekonomisindeki, özellikle de tüketici harcamalarındaki herhangi bir güç belirtisi, Fed'e faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutma konusunda daha fazla hareket alanı sağlıyor.

CME Fedwatch aracına göre yatırımcıların merkez bankasının Mart ayı faiz indirimine ilişkin bahislerini bir miktar düşürdüğü görülüyor . Piyasalar 25 baz puanlık faiz indirimi ihtimalini bir önceki gün görülen %66,1'e kıyasla %62,8 olarak görüyor.

Daha yüksek oranlar külçeye yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırıyor ve yatırımcıların borçta daha iyi getiri arayışına girmesiyle altına sermaye akışını sınırlandırıyor. Bu trend son iki yıldır sarı metalin üzerinde baskı yaratmıştı.

Altın, Orta Doğu'da artan askeri operasyonlar nedeniyle bir miktar güvenli liman talebi görse de, bu durum tüccarların dolarda güvenli liman aramasıyla da dengelendi.

Yine de sarı metal, bu yıl ABD faiz oranlarındaki olası düşüşten faydalanacak gibi duruyor.

Bakır, Çin'in GSYİH'sının hayal kırıklığı yaratmasıyla değer kaybetti

Mart ayında vadesi dolan bakır vadeli işlemleri yüzde 0,5 düşerek pound başına 3,7492 dolara geriledi ve Aralık ayının başından bu yana en zayıf seviyelerine yaklaştı.

Kırmızı metal, Çin'in gayri safi yurt içi hasılasının dördüncü çeyrekte beklenenden biraz daha az büyüdüğünü gösteren verilerin ardından yeni bir satış dalgasıyla darbe aldı .

GSYİH büyümesi hala 2023 için %5'lik hükümet hedefini aşıyor olsa da , bu aynı zamanda 2022'deki karşılaştırma için düşük bazdan da kaynaklanıyor. Aralık ayına ilişkin diğer zayıf göstergeler de Çin'in 2024'e girerken zayıf bir tablo çiziyor.

Piyasaların Çin'de kötüleşen ekonomik koşulların talebi olumsuz etkileyeceğinden korkması nedeniyle bakır fiyatları son haftalarda yeniden baskı altına girdi. Elektrikli araçlara yönelik küresel talebin azalması da bakır talebine yönelik beklentileri olumsuz etkiliyor.9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page