top of page

Altın fiyatları, faiz oranlarının artacağı beklentisiyle tutunma eğiliminde

Altın fiyatları Perşembe günü biraz düşüş yaşadı ve piyasalar ABD'de faiz oranlarının uzun süre daha yüksek olacağı beklentisi nedeniyle gergin kalırken, dolar ve getirilerdeki düşüşten pek destek alamadı. 

Ancak sarı metal büyük ölçüde geçen hafta oluşturulan 2.000$ ve 2.050$ işlem aralığında kaldı ve yatırımcılar artık faiz oranlarının gidişatına ilişkin daha fazla ipucu bekliyor.

Altın fiyatları, ABD'den gelen güçlü ekonomik veriler ve Fed'in şahin yorumlarının piyasaların bu yıl erken faiz indirimi beklentilerini büyük ölçüde fiyatladığını görmesinin ardından bir tutma paterni içinde düştü. 

Merkez bankasının artık yalnızca Haziran 2024'ten itibaren faiz indirimine başlaması beklenirken, altının kısa vadeli görünümü bulutlu olmaya devam ediyor. Doların üç ayın en yüksek seviyelerine doğru yükselişi de külçe fiyatlarına baskı yaptı, ancak dolar bu hafta ağır bir konsolidasyon gördü.

Spot altın %0,1 düşüşle ons başına 2.032,61 dolara gerilerken, Nisan ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri TSİ 00:13'te (05:13 GMT) %0,2 düşüşle ons başına 2.047,55 dolara geriledi. 

Yüksek faiz oranları, sarı metale yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırarak altının çekiciliğini azaltıyor.

Altın sınırlı kalmayı sürdürüyor ancak diğer faktörler nedeniyle aşağı yönlü hareket sınırlı kalıyor- Goldman Sachs 

Goldman Sachs analistleri yakın tarihli bir notta, ABD'de daha sonra faiz indirimi ihtimalinin külçe fiyatlarında bir miktar olumsuz etki yarattığını, ancak altındaki herhangi bir büyük kaybın bir dizi faktör tarafından sınırlanacağını yazdı.

Analistler, merkez bankalarının istikrarlı alımları ve gelişmekte olan piyasalardaki istikrarlı talep nedeniyle altına olan fiziksel talebin yüksek kalmasını bekliyor. 

Goldman Sachs analistleri spot altın için 12 aylık hedef fiyatını ons başına 2.175 dolar seviyesinde tuttu. 

Özellikle İsrail-Hamas ateşkesinin bu hafta reddedilmesinin ardından artan jeopolitik belirsizlik, yakın vadede güvenli liman olarak altına olan talebin de artacağına işaret etti. 

Bakır fiyatları Çin'den gelen olumsuz işaretlerle üç haftanın en düşük seviyesine yakın 

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları Perşembe günü hafifçe yükseldi ancak en büyük ithalatçı Çin'den gelen zayıf ekonomik işaretlerin ardından üç haftanın en düşük seviyeleri yakınlarında sabitlendi.

Mart ayında vadesi dolan bakır vadeli işlemleri %0,4 artışla pound başına 3,7523 dolara yükseldi ancak Ocak ortasından bu yana en düşük seviyelerinin biraz üzerinde yer aldı.

Çin'den gelen tüketici enflasyonu verileri Ocak ayı için beklenenden zayıf gelirken, üretici enflasyonu üst üste on altıncı ayda da geriledi. Tüketici fiyat endeksi de 2009'un sonundan bu yana en kötü hızda düştü.

Veriler, Çin ekonomisinin büyümedeki yavaşlamaya rağmen hala deflasyonla mücadele ettiğini gösterdi ve bu da Çin'in bakır talebindeki yavaşlamaya ilişkin endişeleri artırdı. 11 görüntüleme0 yorum

Kommentare


bottom of page