top of page

Altın fiyatları, Fed belirsizliği sürerken 2023 dip seviyelerinin üzerinde seyrediyor

Yükselen faiz oranlarına ilişkin endişeler ve bu haftaki önemli ABD ekonomik okumaları beklentisi tüccarları büyük ölçüde kenarda tuttuğundan, altın fiyatları bu yılki en zayıf seviyesinden biraz toparlandıktan sonra Salı günü dar bir aralıkta kaldı.

Sarı metal, ABD enflasyonunun beklenenden daha yüksek olması ve ülkedeki ekonomik dayanıklılık belirtilerinin, Federal Rezerv'in faiz oranlarını yükseltmeye devam etmek için yeterli ekonomik boşluğa sahip olacağına dair korkuları canlandırmasıyla üst üste dört hafta kayıp kaydetti.

Spot altının onsu 1.817,51 dolarda sabit kalırken, altın vadeli işlemleri 20:55 ET (01:55 GMT) itibariyle hafif bir düşüşle ons başına 1.824,20 dolara düştü. Her iki enstrüman da Pazartesi günü iki ayın en düşük seviyesinden toparlandı.

Bu hafta odak noktası , dünyanın en büyük ekonomisi yüksek enflasyon ve artan faiz oranlarıyla mücadele ederken ekonomik aktivitede bir miktar soğuma göstermesi beklenen Şubat ayı ABD Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) okumaları.

Ancak Fed, faiz artırım hızını durdurmayı düşünmeden önce büyümede daha fazla soğuma arayışında olduğunun sinyalini verdi. Trader'ların çoğu Mart ayındaki toplantısında merkez bankasının 25 baz puanlık artışını fiyatlarken , küçük bir grup enflasyondaki son inatçılığı göz önünde bulundurarak 50 baz puanlık artışa dönüş için pozisyon alıyor.

Getiri vermeyen varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetini artırdıkları göz önüne alındığında, artan faiz oranları metal piyasaları için kötü bir işaret. Bu ticaret 2022'de metal fiyatlarını düşürdü ve yakın gelecekte piyasaya ağırlık vermesi bekleniyor.

Diğer değerli metaller Salı günü düz-düşük aralığında hareket etti. Platin vadeli işlemleri %0,2 artışla ons başına 942,70$'a yükselirken, gümüş vadeli işlemleri %0,4 düşüşle ons başına 20,715$'a geriledi.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları hafifçe düştü ancak trader'ların bu hafta önemli Çin ticari faaliyet verilerini beklemesi nedeniyle dar bir aralıkta kaldı.

Bakır vadeli işlemleri %0,2 düşüşle pound başına 4,0018 dolara geriledi ve yaklaşık iki ayın en düşük seviyesinin hemen üzerinde işlem görüyordu.

Çin PMI verileri Çarşamba günü açıklanacak ve dünyanın en büyük bakır ithalatçısındaki ekonomik toparlanmanın Şubat ayına kadar karışık kaldığını göstermesi bekleniyor.

Hizmet sektörünün 2022'deki düşük seviyelerinden daha da büyümesi beklenirken, imalat sektörünün daralma bölgesinde kalması bekleniyor.12 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page