top of page

Altın fiyatları sert kayıplardan yükseldi, güvenli liman talebinde gevşeme görüldü.

Altın fiyatları Salı günü erken Asya ticaretinde yükseldi, ancak borsadaki kazançlar ve ABD bankacılık krizinin önlendiğine dair umutlar, yatırımcıların güvenli liman varlıklarından uzaklaşmasına neden olurken, son zamanların oldukça altında kaldı.

Sarı metal, bankacılık sektöründe tekrarlanan istikrar güvencelerinin, bu ay birkaç bankanın iflas etmesinden kaynaklanan daha geniş bir bulaşmaya ilişkin endişeleri hafifletmesine yardımcı olmasıyla Pazartesi günü keskin bir şekilde düştü.

Kuşatma altındaki borç veren Silicon Valley Bank'ın (NASDAQ: SIVB ) emsal First Citizens BancShares Inc. (NASDAQ: FCNCA ) tarafından devralınması da SVB'nin çöküşünden kaynaklanan ekonomik dalgalanmalara ilişkin endişeleri giderdi. Bu , son haftalarda altına fayda sağlayan güvenli liman talebinin bir kısmını tüketerek Wall Street'te bir gecelik kazanımları tetikledi .

Spot altın %0.3 artışla ons başına 1.962.80$'a yükselirken, Haziran'da vadesi dolacak olan altın vadeli işlemleri %0.5 artışla 21:54 (01:54 GMT) itibariyle ons başına 1.981.20$'a yükseldi. Geçen hafta ons başına 2.000 $ seviyesini geçtikten sonra her iki enstrüman da Pazartesi günü yaklaşık %1 düştü.

Ancak altının 2.000$ seviyesini tutamaması, özellikle risk iştahı daha da iyileşirse, sarı metalin önümüzdeki günlerde daha fazla konsolidasyon göreceğine dair iddiaları da artırdı.

Yine de dolardaki zayıflık , piyasalar aynı zamanda Federal Rezerv'in faiz oranlarını yükseltmeye devam etmek için yeterli ekonomik boşluktan yoksun kalacağına da bahse girdiğinden, altın fiyatlarına bir miktar rahatlama sağladı .

Dolar, Salı günü yaklaşık iki ayın en zayıf seviyesinin üzerinde gezindi.

Altın, bir bankacılık krizi korkusunun güvenli liman talebini artırması ve yatırımcıların daha az şahin bir Federal Rezerv'e bahse girmelerini görmesiyle Mart ayında büyük kazançlar kaydetti. Merkez bankası yüksek enflasyona karşı tedbirlerin devam edeceğinin sinyalini verirken, faiz oranlarının geleceğine ilişkin görünümü daha az belirsiz görünüyordu.

Fed'in faiz artırım döngüsündeki bir duraklama, altın ve değerli metaller gibi getiri sağlamayan varlıklara fayda sağlayabilir.

Diğer değerli metaller de Salı günü yükseldi ve haftaya zayıf bir başlangıçtan biraz toparlandı.

Endüstriyel metallerde bakır fiyatları, ekonomik krizin önlendiğine dair umutlarla hafifçe yükseldi.

Bakır vadeli işlemleri %0,1 artışla pound başına 4,1015 dolara yükseldi.

Bu hafta, ülkedeki ekonomik toparlanmanın durumunu ölçmek için başlıca bakır ithalatçısı Çin'den gelen ticari faaliyet verilerine odaklanılacak.


14 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page