top of page

Altın risk iştahının dönüşüyle kritik eşiğin altında

Altın Ukrayna-Rusya savaşında diplomatik görüşmelerin hızlanmasıyla düşüşünü sürdürdü. Uzmanlar anlaşmaya dair ciddi bir gelişme olmadan düşüşün kalıcı olmayacağını belirtti.

Altın küresel piyasalarda risk iştahının toparlanmasına yol açan gelişmelerin etkisiyle kritik eşik olan 2 bin doların altındaki seyrini sürdürdü.

Spot altın, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin dış politika danışmanlarından birinin Çarşamba günü yaptığı açıklamalar sonrası güvenli varlıklara olan talebin gevşemesiyle bu yılki kazançlarının bir kısmını geri verdi.

Yetkili Ukrayna’nın güvenlik garantileri karşılığında Rusya’nın tarafsızlık taleplerini tartışmaya
açık olduklarını fakat en ufak bir toprak dahi teslim etmeyeceklerini söyledi.

Genel olarak emtialar önceki zirve seviyelerinin altına gelirken Fed’in faiz artırımı hazırlığı öncesi küresel ekonominin enflasyonist bir şok yaşayacağına dair endişeler sürüyor.


“Altındaki düzeltme Fed’in önümüzdeki hafta yapacağı politika toplantısı öncesi kâr alma amaçlı olabilir” diyen Kotak Securities Ltd. Kıdemli Analisti Madhavi Mehta, “Bununa birlikte jeopolitik tarafta hiçbir şey değişmedi ve enflasyon endişeleri yüksek kalmaya devam ediyor. Dolayısıyla kalıcı bir düşüş göremeyebiliriz. Altın ancak Rusya-Ukrayna anlaşmazlığını çözmeye dair güçlü çabalar sonrası ciddi bir düzeltme yapabilir” değerlendirmesinde bulundu.

7 görüntüleme0 yorum
bottom of page