top of page

Altın son dönemece iddialı giriyor

Yeni yayımlanan bir rapora göre altın yılın ikinci yarısında zafer kazanacak ve endüstriyel bakır gibi endüstriyetl metallerden daha iyi performans gösterecek. Borsalarda trendin tersine dönmesi ve ABD'nin uzun vadeli tahvil faizinin gerilemesi altının katalizörü olacak. Jackson Hole toplantısında konuşan Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarından güç alan ve ağustos ayını 1.800 dolar seviyesinin üzerinde kapatmayı başaran altının buralarda kaldıkça yukarı yönlü potansiyeli olduğu belirtiliyor. Birçok analist altının yılın ikinci yarısında güçleneceği düşüncesinde. Kısa vadede ABD’nin istihdam piyasasındaki veriler, orta ve uzun vadede ise reel faizlerin ve hisse senedi piyasalarının seyri fiyatlarda belirleyici olacak.

“Yılın ikinci yarısında zafer altının olacak”


Uzmanlara göre altın yılın ikinci yarısında ABD tahvil faizlerindeki geri çekilme ve hisse senedi piyasalarındaki gerilimin etkisiyle ciddi bir zafere imza atabilir. Fiyatlar 2.000 dolara ulaşarak endüstriyel metallerden daha iyi performans gösterebilir.

Bloomberg Intelligence tarafından hazırlanan Emtia Piyasaları Eylül 20

21 raporunda, bu yılki skor tabelasında en üstte endüstriyel metallerin, en altta ise değerli metallerin yer aldığı manzaranın sürdürülebilir olmadığı ifade ediliyor. Raporda, “Bakır ve alüminyum fiyatları güçlü seyrediyor fakat altını temelleri iyileşen indirimli boğa piyasası olarak görmeye devam ediyoruz” deniliyor. ESG, elektrifikasyon, karbonsuzlaştırma gibi trendlerin endüstriyel metallerin, birçok emtia grubuna göre üstünlüğü elinde tutmasını sağlayacağı ancak değerli metallere göre daha zayıf performans göstereceği belirtiliyor. Zaten sert bir düzeltme gören altın ve gümüşün arz kısıntısı avantajın sahip olduğuna da dikkat çekiliyor. 2021’de yüzde 9 gerileyen altın fiyatlarının 2020 zirvesine göre de yüzde 20 iskontolu olduğu vurgulanan raporda sarı metalin, ABD borcunun GSYİH’ye oranının arttığı ortamda bir ralli başlatmasının muhtemel olduğu dile getiriliyor. Raporda, “Borsalarda trendin tersine dönmesi ve ABD’nin uzun vadeli tahvil faizinin mart ayındaki zirvesinden gerilemeye devam etmesi altın fiyatlarının 2.000 dolar direncini yukarı yönlü kırmasının katalizörü olacaktır” deniyor.

4 görüntüleme0 yorum
bottom of page