top of page

Altın Yükseliyor, Dolar Zayıflarken Toplanıyor, Hazine Getirileri Düşüyor

Altın Salı sabahı Asya'da yükseldi ve önceki seansta yaklaşık bir ayın en düşük seviyesinden yükseldi. ABD dolarında hafif bir gerileme ve düşük Hazine getirileri de sarı metali destekledi.

Altın vadeli işlemleri 12:20 ET (4:20 GMT GMT) itibarıyla %0,66 artışla 1,671,75 $'a yükseldi.

Normalde altına ters hareket eden dolar Salı günü düştü ancak önceki seansta iki yılın en yüksek seviyesine yakın kaldı. Gösterge ABD 10 yıllık Hazine getirileri de gevşedi.

OANDA kıdemli analisti Jeffrey Halley Reuters'e verdiği demeçte, " Çin yerel bankalar için döviz rezervlerini gevşettiği ve yuanı desteklemek için tarafsız bir USD/CNY düzeltmesi belirlediği için Asya'da bir miktar geçici destek ortaya çıktı" dedi ve altının istikrarının çok kırılgan göründüğünü de sözlerine ekledi.

Çin Halk Bankası , finansal piyasalardaki dalgalanmalar hakkında yorum isteyen bir medya sorusuna yanıt olarak, başta COVID-19 salgınından etkilenen küçük firmalar olmak üzere reel ekonomiye para politikası desteğini artıracağını söyledi.

Merkez bankası ayrıca Pazartesi günü bankaların döviz varlıkları için rezerv tutmaları gereken para miktarını da azalttı.

Asya Pasifik'te başka bir yerde, Japonya Merkez Bankası Perşembe günü para politikası kararını açıklayacak. Avrupa Merkez Bankası da aynı gün ekonomik bültenini yayınlayacak.

Bu arada, 24 Şubat'ta Rus işgalinin hızlandırdığı Ukrayna'daki savaş devam ediyor. Rusya, nükleer bir savaşın risklerinin hafife alınmaması gerektiği konusunda uyarıda bulunurken, bu riskleri azaltmak istediğini söyledi. Moskova, doğuda savaşların devam ettiği Ukrayna'da geleneksel Batı silahlarının meşru hedefler olduğunu da sözlerine ekledi.

Diğer değerli metallerde gümüş %1, platin %0.6 ve paladyum %2.1 artışla 2.189.18$'a yükseldi.

Palladyum, kilit tüketici Çin'de daha fazla COVID-19 kilitlenmesinin düşüşe katkıda bulunan talebi azaltacağı endişeleriyle Pazartesi günü neredeyse %13'lük bir düşüşten kurtuldu. Halley, altın gibi, paladyumdaki toparlanmanın da kırılgan göründüğünü ve Pekin'deki COVID-19 durumunun tırmanmasının neredeyse kesinlikle 2.025 dolarda bir destek testi gördüğünü söyledi.3 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page