top of page

Altında Gündem Tarım Dışı İstihdam.

Altın yatırımcıları,Fed'in varlık alımı duyurusu ve faiz artırımları konusundaki beklenenden güvercin tutumu sonrasında bugün açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisine odaklandı. Fed Başkanı Jerome Powell, faiz artışı için ABD’deki istihdamda da iyileşme görmek istediklerini belirtmişti.

Altın, ABD Merkez Bankası Fed’in faiz artırımları konusunda beklenenden daha güvercin bir tutum takınmasıyla haftayı yükselişle kapatmaya doğru ilerlerken altın yatırımcıları bugün açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisine odaklandı.


Fed Başkanı Jerome Powell çarşamba günü yaptığı konuşmada varlık alımı azaltımına başlamanın yakın zaman faizlerin de artırılacağı anlamına gelmediğini söylemişti.

Powell konuşmasında faiz artışı için ABD’deki istihdamda da iyileşme görmek istediklerini belirtmişti. “Faiz artışında sabırlı olacağız” diyen Powell, ABD’de tam istihdam seviyesine gelecek yıl ulaşabilecekleri öngörüsünde bulundu.


Altın yatırımcıları, Fed'in istihdam vurgusundan sonra faiz artırımı takviminin nasıl şekilleneceğini anlamak için bugün açıklanacak tarım dışı istihdam verisini yakından takip edecek.Perşembe günü açıklanan verilere göre, ABD’de haftalık işsizlik maaşına başvuranların sayısı 269 bine gerileyerek pandemi döneminin en düşük seviyesine indi.

ABD’de tarım dışı istihdam Eylül ayında 194 bin kişi artış kaydetmesine rağmen ekonomist beklentilerinin altında kalmıştı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin Ekim için medyan beklentisi ise 450 binlik bir artışın gerçekleşeceği yönünde.

17 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page