top of page

Asia FX, ABD enflasyonu ve PBOC tarafından desteklenen yuan öncesinde zayıflıyor

Çoğu Asya para birimi, yatırımcıların günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak ABD enflasyon verileri öncesinde büyük ölçüde riskten kaçınmasıyla Perşembe günü düşüş yaşarken, Çin yuanı merkez bankasından gelen daha fazla destekle keskin bir şekilde yükseldi.

Dolar, piyasalar potansiyel olarak daha güçlü bir ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) okuması için konumlanırken artan talepten yararlanarak beş haftanın en yüksek seviyeleri yakınında istikrarını sürdürdü.

Hem dolar endeksi hem de dolar endeksi vadeli işlemleri Asya ticaretinde istikrar kazandı ve bu hafta yaklaşık %0,5 yükseldi.

TÜFE enflasyonunun Temmuz ayında bir önceki aya göre hafifçe artması ve enflasyonu hedef aralığına getirmek için hareket eden Federal Rezerv'in şahin bir duruş sergilemesi bekleniyor.

Daha güçlü bir okuma korkusu, çoğu taciri yüksek getirili, risk ağırlıklı Asya para birimlerinden uzak tuttu. Güney Kore wonu %0,2 düşerken Tayvan doları %0,3 değer kaybetti.

Veriler, Temmuz ayına kadar olan 12 ayda üretici enflasyonunun beklenenden biraz daha fazla yükseldiğini göstermesine rağmen, Japon yeni %0.1 düştü ve bir ayın en düşük seviyesi civarında seyrediyor .

Avustralya doları % 0,2 yükseldi, ancak yerel faiz oranları için giderek güvercinleşen bir görünümle son üç hafta içinde ciddi kayıplar yaşadı.

Çin yuanı, PBOC desteğinin artan riskleri dengelemesiyle yükseldi

Çin yuanı, Perşembe günü Asya para birimleri arasında önemli bir aykırı değerdi ve Çin Halk Bankası'nın beklenenden daha güçlü bir günlük orta nokta belirlemesinin ardından %0,6 arttı. Basında çıkan haberler ayrıca Çin hükümetinin bu hafta yuanı canlandırmak için açık piyasada dolar satmaya başladığını ileri sürdü.

Çin para biriminin görünümü, zayıf enflasyon ve ticaret verilerinin Çin için daha fazla ekonomik ters rüzgara işaret etmesi ve COVID sonrası toparlanmanın hız kesmesi nedeniyle önemli ölçüde bozuldu.

ABD Başkanı Joe Biden'ın Çin'in teknoloji sektöründeki ABD yatırımlarına daha fazla kısıtlama getiren bir kararnameyi imzalamasının ardından Çin'e yönelik duyarlılık da kötüleşti.

Hareket, dünyanın en büyük ekonomileri arasında devam eden bir ticaret çekişmesinin en sonuncusu ve Çin'den misilleme önlemleri alabilir.

Hint rupisi firmaları, potansiyel olarak şahin RBI önünde

Hindistan rupisi , piyasaların günün ilerleyen saatlerinde Hindistan Merkez Bankası (RBI) toplantısını beklemesiyle Perşembe günü %0,1 yükseldi ve beş ayın en düşük seviyesinden toparlandı .

RBI'nin faiz oranlarını sabit tutması beklenirken, Hindistan enflasyonundaki son artış, merkez bankasından daha şahin sinyaller geleceğine dair beklentileri artırdı.

Temmuz ayı Hindistan TÜFE enflasyon verileri Cuma günü açıklanacak ve Haziran ayında beklenenden daha güçlü bir okumanın ardından artması bekleniyor.17 görüntüleme0 yorum
bottom of page