top of page

Asia FX, Powell'ın açıklamalarının ardından sessiz kaldı

Asia FX, Powell'ın açıklamalarının ardından borç tavanı sıkıntıları ve doların düşmesi nedeniyle sessiz kaldı

Piyasalar ABD borç tavanını yükseltmek için daha fazla ipucu beklerken Asya para birimlerinin çoğu Pazartesi günü yön bulmakta zorlanırken, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell'ın beklenenden daha az şahin bir görünüm sunmasıyla dolar geri çekildi.
Bölgesel para birimleri, Powell'ın Cuma günü ABD'de sıkılaşan kredi koşullarının Fed'in faiz oranlarını çok fazla yükseltmesine gerek kalmayacağı anlamına geldiğini söylemesinin ardından bir miktar rahatlama gördü. Bu, Pazartesi günü Asya ticaretine kadar uzanan dolarda keskin kayıpları tetikledi.
Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri , Fed'in faiz artırım döngüsünü Haziran'da duraklatacağına dair artan bahisler arasında yaklaşık %0,2 düştü. Fed Fund vadeli fiyatları, Haziran ayı için yaklaşık %83 şansa işaret ediyor.
Ancak Asya para birimleri, ABD'nin borcunun temerrüde düşeceği korkuları arasında havanın gergin kalması nedeniyle zayıf dolardan çok az destek aldı. Başkan Joe Biden, borç tavanının yükseltilmesi konusunda bu hafta Cumhuriyetçi milletvekilleriyle görüşmelere devam edecek.
Çin yuanı % 0,2 düşüşle günün en kötü performansını sergiledi ve yaklaşık altı ayın en düşük seviyesine geriledi. Para birimi, Çin-ABD ilişkilerinde potansiyel bir iyileşmenin yanı sıra Çin Halk Bankası tarafından daha güçlü bir günlük orta nokta düzeltmesinin işaret edilmesiyle Biden'dan çok az destek aldı.
PBOC, gösterge kredi faiz oranını Pazartesi günü tarihi düşük seviyelerde tuttu. Ancak Nisan ayına ilişkin zayıf ekonomik veriler, PBOC'nin Haziran ayında faiz oranlarını indirebileceğine dair iddiaları artırdı.
Bu, halihazırda yerel ve ABD faiz oranları arasındaki artan uçurumun baskısı altında olan yuan için zayıf bir görünüm ortaya koydu. Yuan'ın geçtiğimiz hafta psikolojik açıdan önemli olan 7. seviyeyi aşmasının, para biriminde daha fazla kayıplara davetiye çıkarması bekleniyor.
Daha geniş Asya para birimleri karışık bir çantaydı. Orana duyarlı Güney Kore wonu , Fed'e ilişkin daha az şahin bir görünümden yararlanarak %0,6 yükselirken, Avustralya doları %0,1 yükseldi.
Japon yeni , ABD'deki faiz oranlarındaki artışların duraklama ihtimalinden de yararlanarak %0.2 yükseldi. Ancak Japonya Merkez Bankası'nın aşırı güvercin para politikasının yakın vadede değişmeyeceğinin sinyalini vermesiyle para birimi son iki hafta içinde ciddi kayıplar yaşadı.
Pazartesi günkü veriler, Nisan ayına kadar temel makine siparişlerinde beklenmedik bir düşüş olduğunu gösterirken, ekonomik okumalar Japon ekonomisine ilişkin zayıf bir tablo çizmeye devam etti .
Tayland bahtı, Demokrat yanlısı muhalefetin geçen hafta yapılan bir seçimde ordu destekli cuntayı mağlup etmesinin ardından yeni bir hükümetin kurulmasına ilişkin belirsizliğin etkisiyle %0,2 düştü.


9 görüntüleme0 yorum
bottom of page