top of page

Asya borsaları, Fed riskleri ve Çin'in toparlanması arasında sessiz kaldı

Trader'lar bu hafta bir dizi Federal Rezerv göstergesinden ABD para politikası hakkında daha fazla ipucu beklerken, aynı zamanda Çin'in ekonomik toparlanmasına odaklanmaya devam ederken, çoğu Asya borsası Salı günü dar bir aralıkta kaldı.

Hong Kong'un Hang Seng endeksi, ağır teknoloji hisselerindeki kayıplar üzerine %1,6 düşüşle günün en kötü performansını sergiledi. Çinli arama motoru JD.com (HK: 9618 ) yaklaşık %7 düştü ve basında çıkan haberlerin firmanın bir sübvansiyon kampanyası planladığını söylemesinin ardından endeksteki en kötü performans gösteren oldu.

HSBC Holdings PLC'nin (LON: HSBA ) Hong Kong hisseleri (HK: 0005 ), bankanın yıllık karında 1,4 milyar $ düşüş kaydetmesiyle %0,6 düştü. Ancak banka ayrıca dördüncü çeyrek kazançlarında yaklaşık %100'lük bir artış bildirdi ve ayrıca özel bir temettü vermeyi düşündüğünü söyledi.

Çin'in Şanghay Shenzhen CSI 300 ve Şanghay Bileşik endeksleri, daha fazla hükümet harcaması önlemi konusundaki iyimserliğin buharlaşmasıyla birlikte sessiz kaldı. Çin Halk Bankası Pazartesi günü, yerel ekonomik büyümeyi desteklemek için çabalarken kilit ipotek kredisi faiz oranlarını tarihi düşük seviyelerde tuttu.

Çin'in ekonomik toparlanma umutları, ülkenin Ocak ayında COVID-19'a karşı önlemlerin çoğunu gevşetmesinin ardından bu yıl Asya hisse senetlerindeki rallinin merkezinde yer aldı. Çin'deki toparlanma, ülkenin bölgesel ticaret ortakları için iyiye işaret.

Yine de, ülkeden gelen son ekonomik göstergeler biraz karışık bir toparlanma tablosu çiziyor.

Daha geniş Asya piyasaları, odakların Çarşamba günü yayınlanacak olan Fed'in Şubat ayı toplantı tutanaklarına çevrilmesiyle çok az hareket etti . Tutanakların, büyük ölçüde merkez bankasının, banka enflasyonu kontrol altına almak için hareket ettikçe daha fazla faiz artırımına işaret eden şahin söylemini yinelemesi bekleniyor .

Piyasalar ayrıca , Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan Kişisel Tüketim Harcamaları endeksi hakkında bir okuma ve Fed yetkililerinden bir dizi konuşma bekliyor .

Yükselen ABD faiz oranları, bölgeye akan yabancı sermaye miktarını sınırladıkları ve aynı zamanda bölgesel borç verme oranlarını yükselttikleri göz önüne alındığında, Asya hisse senetleri için kötü bir işaret.

Avustralya'nın ASX 200 endeksi, yarı yıl karında düşüş kaydettikten sonra büyük madenci BHP Group Ltd'deki (ASX: BHP ) kayıplarla aşağı sürüklenerek %0,2 düştü .

Hindistan'ın Nifty 50 ve BSE Sensex 30 endeksleri sırasıyla %0,3 ve %0,4 yükselirken, Japonya'nın Nikkei 225 endeksi %0,2 düştü.3 görüntüleme0 yorum

留言


bottom of page