top of page

Asya borsaları, Powell'ın yüksek oranlara işaret etmesi ve Çin'in endişelerinin artmasıyla geriledi

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell'ın faiz oranlarının beklenenden daha yükseğe çıkabileceği konusunda uyarmasının ardından teknoloji ağırlıklı borsaların en çok kaybettiği Asya borsalarının çoğu Çarşamba günü sert düşüş yaşadı.

Ülkeden gelen karışık ticaret verileri ve Çin dışişleri bakanından Çin-ABD gerilimlerinde potansiyel bir artışa ilişkin uyarının risk iştahını azaltmasıyla, Çin'e karşı kötüleşen hava da bölgesel hisse senetleri üzerinde ağırlık yarattı.

Çin'in Şanghay Shenzhen CSI 300 ve Şanghay Bileşik endeksleri, bir önceki seansta büyük kayıplar kaydettikten sonra sırasıyla %0,7 ve %0,5 düştü. Ülke, Ocak-Şubat döneminde rekor ticaret fazlası verirken, ithalattaki keskin düşüş iç talepteki cansız toparlanmaya ilişkin endişeleri artırdı.

Teknoloji ağırlıklı borsalar arasında, Hong Kong'un Hang Seng endeksi %2,7 düşerek günün en kötü performansını sergilerken, Güney Kore'nin KOSPI ve Tayvan Ağırlıklı endeksi sırasıyla %1,4 ve %0,6 düştü.

Asya piyasaları , Powell'ın açıklamalarının ardından Salı günü tepetaklak olan Wall Street'ten zayıf bir giriş aldı .

Powell, Kongre'ye verdiği bir ifadede , enflasyon ve istihdam piyasasındaki son güçlenmeninmuhtemelen oranların piyasa beklentilerinin üzerine çıkacağını söyledi ve ayrıca Mart ayında daha keskin bir artış olasılığını artırdı.

Onun yorumları, trader'ların çoğunluğunun , önceki 25 baz puanlık artış beklentilerine kıyasla Mart ayında 50 baz puanlık bir artışı fiyatladığını gördü.

Hazine getirileri de gecelik ticarette yükseldi ve hisse senedi piyasalarını daha da baskı altına aldı. Tahvillerin nispeten daha az riskle böyle bir ortamda daha istikrarlı getiriler sunduğu göz önüne alındığında, faiz oranlarının artması ihtimali Asya hisse senetleri için kötü bir işaret. Bu eğilim, 2022 yılına kadar bölgesel pazarları hırpaladı.

Fed'in Bej Kitabı Çarşamba günü açıklanacak ve Cuma günü tarım dışı istihdam verisi okunacak .

Filipinler'in PSEi Composite ve Tayland'ın SET endeksleri sırasıyla %1,2 ve %0,9 değer kaybederken, risk ağırlıklı Güneydoğu Asya piyasaları da keskin kayıplar kaydetti.

Japon Nikkei 225 endeksi, zayıf ekonomik verilerin ani yükselişinin Japonya Merkez Bankası'nın aşırı genişlemeci politikasını bu hafta büyük ölçüde değiştirmeyeceğine dair tahminleri güçlendirmesiyle %0,3 yükseldi.

Japonya'nın cari işlemler açığı Ocak ayında beklenenden fazla genişlerken, ortalama nakit kazançlarındaki büyüme de kötüleşti.

Hindistan'ın Nifty 50 ve BSE Sensex 30 endeksleri, yakalama ticaretinde sırasıyla %0,4 ve %0,5 düştü ve en büyük ağırlığı büyük teknoloji hisseleri aldı.
44 görüntüleme0 yorum

Opmerkingen


bottom of page