top of page

Asya borsaları, resesyon ve faiz artışı korkuları arasında daha da düştü

Asya borsalarının çoğu Cuma günü düştü ve ekonomik yavaşlamayla ilgili endişeler zayıf verilerle şiddetlenirken, Federal Rezerv'den gelen şahin sinyaller de hissiyatı sarstı.

Çin'in Şanghay Shenzhen CSI 300 ve Şanghay Bileşik endeksleri, ülkedeki karışık bir ekonomik toparlanmaya ilişkin endişelerin yerel hisse senetlerine yönelik havayı bozmasıyla %1'in üzerinde düşüşle günün en kötü performans gösteren endeksleri oldu.

Japonya'nın Nikkei 225 endeksi, verilerin tüketici fiyat endeksi enflasyonunun Mart ayı boyunca sabit kaldığını göstermesiyle %0,2 düştü . Yeni Başkan Kazuo Ueda'nın güvercin sinyallerine rağmen okuma, Japonya Merkez Bankası üzerinde politikayı sıkılaştırması için daha fazla baskı oluşturuyor.

İmalat ve hizmet sektörü faaliyetlerine ilişkin ön verilerin Nisan ayında eksik tahminler vermesiyle ülkedeki ticari faaliyetler de zayıflamaya devam etti .

Teknoloji ağırlıklı Asya piyasaları, Hong Kong'un Hang Seng endeksi ve Güney Kore'nin KOSPI'sinin her biri yaklaşık %0,6'lık kayıpla Wall Street'ten gelen zayıf ipuçlarını takip ederek düştü .

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co'dan (TW: 2330 ) çok az destek alarak Tayvan Ağırlıklı endeksi de %0,1 düştü , hatta şirket ilk çeyrekte beklenenden daha iyi kazanç kaydetti .

Hindistan'ın Nifty 50 ve BSE Sensex 30 endeksleri erken ticarette yatay seyrederken, Avustralya'nın ASX 200 endeksi %0,4 düştü.

Beklenenden daha zayıf gelen ABD imalat verilerinin dünyanın en büyük ekonomisinde yavaşlama korkularını artırmasıyla daha geniş Asya piyasaları geriledi. Buna , soğuyan bir işgücü piyasasının işaretleri eşlik etti .

Wall Street'te zayıf bir gece seansı , özellikle elektrikli otomobil üreticisi Tesla Inc'de (NASDAQ: TSLA ) beklenenden daha yumuşak bir dizi kazancın ardından Asya piyasaları için de olumsuz ipuçları verdi. Tesla'daki kayıplar birkaç Çinli EV üreticisine sıçradı.

Federal Rezerv yetkililerinden gelen şahin sinyaller, politika yapıcıların görece yüksek enflasyonu dizginlemek için daha fazla faiz artırımı çağrısı yapmasıyla birlikte, hissiyatı sarsmaya devam etti .

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker Perşembe günü ABD faiz oranlarının ekonomik aktivite soğusa bile muhtemelen daha fazla artacağı ve daha uzun süre orada kalacağı konusunda uyardı. Fed'in bu hafta başlarında yayınlanan Bej Kitabı , dünyanın en büyük ekonomisinin kasvetli bir resmini çizdi.

Piyasalar şu anda Fed'in Mayıs'ta bir faiz artırımına daha gitmesi için pozisyon alıyor ve Haziran'da olası bir duraksama konusunda biraz çelişkili.


5 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page