top of page

Asya borsaları yükselişte, yeni teşvik planlarında Çin önde

Asya hisse senetlerinin çoğu Çarşamba günü Wall Street'te olumlu bir gece seansı izleyerek yükselirken, Çin hisse senetleri hükümetin devasa bir tahvil ihracına yönelik planlarını açıklamasının ardından toparlanma rallisini sürdürdü.

Hazine getirilerindeki düşüş, Microsoft Corp'un (NASDAQ: MSFT ) olumlu gecelik kazançları gibi yerel teknoloji hisselerine de fayda sağladı . Japonya'nın Nikkei 225 endeksi, esas olarak teknoloji ve sanayi hisselerindeki güçlenmeyle %1'in üzerinde yükselirken, daha geniş anlamda TOPIX %1 artış gösterdi.

Ancak Asya'nın genel hisseleri yükselirken, İsrail-Hamas savaşının başlamasının ardından risk algısının zayıf kalması nedeniyle Ekim ayında hala büyük kayıplar yaşıyor. Piyasalar ayrıca Fed'in gelecek haftaki toplantısı öncesinde artan ABD faiz oranları nedeniyle de gergindi .

Çin hisseleri tahvil ihracıyla ilgili haberlerle toparlanıyor

Hong Kong ve Çin piyasaları açık ara günün en iyi performansını sergileyen piyasalar olurken, Shanghai Shenzhen CSI 300 ve Shanghai Composite endeksleri %0,8 oranında yükselirken, Hang Seng %2,5 yükseldi.

Pekin'in ekonomiyi desteklemek için 1 trilyon yuan (1 $= 7,3088 yuan) devlet tahvili ihraç etme planlarını açıklamasının ardından üç endeks de yılın en zayıf seviyelerinden toparlandı.

İhracın büyük bir kısmı, özellikle felaketten etkilenen bölgelerin yeniden inşası ve yardım yeteneklerinin güçlendirilmesi olmak üzere altyapı harcamalarına yönlendirilecek. İhraç haberlerinin ardından Çin endekslerinde en iyi performansı gösterenler inşaat ve kamu hizmetleri hisseleri oldu.

Çin hisse senetleri, yerel borsa yatırım fonlarını satın aldığını söyleyen Central Huijin adlı devlet fonu tarafından da desteklendi.

Yine de Çin hisse senetleri, ekonomik yavaşlama ve emlak piyasasındaki erimeye ilişkin endişeler nedeniyle ciddi kayıplar kaydederek 2023'ün en düşük seviyelerine yakın kalmayı sürdürdü. Çarşamba günkü iyimserliğe rağmen yurt içi piyasalara zarar veren faktörler hâlâ etkisini sürdürüyor.

Çin pazarları bu yıl Asya'nın en kötü performans gösterenleri arasında yer alıyor.

Asya'nın diğer yerlerinde Güney Kore'nin KOSPI endeksi , yerel tüketici güveninin Ekim ayında kötüleştiğini gösteren verilerle %0,2 düştü .

Avustralya'nın ASX 200 endeksi yatay seyretti; Çin'e dair iyimserlik , tüketici fiyat endeksi enflasyonunun üçüncü çeyrekte beklenenden fazla arttığını gösteren verilerle büyük ölçüde dengelendi ve Avustralya Merkez Bankası'nın gelecek hafta faiz artırımı yapmasına zemin hazırladı .

Hindistan'ın Nifty 50 endeksi vadeli kontratları, tüccarların bu yılki güçlü yükseliş serisinin ardından karlarını güvence altına almaya devam etmesiyle daha zayıf bir açılışa işaret etti. Nifty, önceki ay rekor seviyelere ulaştıktan sonra Ekim ayında şu ana kadar yaklaşık %2 düşüşle işlem görüyordu.

Toplantı yaklaşırken daha fazla Fed ipucu odakta

Piyasalar, gelecek hafta faiz oranlarına karar verecek olan Federal Reserve'den para politikasına ilişkin başka sinyaller gelmesi nedeniyle tedirgin olmaya devam ediyor. Gece açıklanan veriler, ABD ticari faaliyetinin Ekim ayında iyileştiğini ve Fed'e faiz oranlarını yüksek tutmak için daha fazla hareket alanı sağladığını gösterdi.

Fed Başkanı Jerome Powell, günün ilerleyen saatlerinde Washington DC'de düzenlenecek Moynihan Sosyal Bilimler ve Kamu Politikası Konferansında konuşma yapacak. Powell geçen hafta bu yıl en az bir faiz artırımı daha yapılabileceğini ve oranların daha uzun süre yüksek kalacağını yinelemişti.

Risk odaklı varlıkların çekiciliğini azalttığı ve bölgeye sermaye akışını azalttığı göz önüne alındığında, daha yüksek oranlar çoğu Asya piyasası için kötü bir işaret.
8 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page