top of page

Asya döviz kuru ürkek, temel enflasyon verileri öncesinde dolar 4 ayın en düşük seviyesinde

Asya para birimlerinin çoğu Cuma günü dar bir aralıkta kalırken, piyasalar Fed'in 2024'ün başında faiz indirimine gideceğine dair daha fazla onay beklerken dolar dört ayın en düşük seviyelerinde seyrediyordu.

Bölgesel birimler bu hafta bazı kazanımlar elde ederken, Fed'den gelen güvercin sinyallerinin ardından yatırımcıların merkez bankasının 2024'te üç ila beş arasında faiz indirimi fiyatlayacağını görmesinin ardından dolar ikinci haftayı da kırmızı olarak belirledi.

Ancak Asya para birimlerindeki kazanımlar, özellikle bazı Fed yetkililerinin merkez bankasının parasal genişlemenin yakın olduğu yönündeki beklentileri geri çekmesi nedeniyle, kesintilerin zamanlamasına ilişkin belirsizlik nedeniyle sınırlı kaldı.

Japon yeni zayıf enflasyon verileriyle geriledi, BOJ belirsizliği devam ediyor

Japon yeni , Kasım ayında enflasyonun beklendiği gibi rahatladığını gösteren verilerin ardından %0,3 düşerek günün en düşük performans gösterenleri arasında yer aldı. Para biriminin ayrıca haftalık %0,2 kayıpla sonuçlanması bekleniyor.

Çekirdek tüketici fiyat endeksi enflasyonu, soğuyan Japon ekonomisinin harcamalarda düşüş görmesiyle 16 ayın en düşük seviyesine gerilerken, gıda fiyatlarındaki gevşeme de buna yardımcı oldu.

Ancak enflasyon okuması, yüksek enflasyonun merkez bankası için önemli bir çekişme noktası olduğu göz önüne alındığında, Japonya Merkez Bankası'nın aşırı güvercin politikasından uzaklaşmayı düşünmesi yönündeki baskının azaldığına işaret etti. Kasım ayı okumaları hala BOJ'un yıllık %2 hedefinin oldukça üzerindeydi.

Merkez bankasının 2024'te aşırı güvercin tutumunu tersine çevirmesi hâlâ beklenirken, daha yumuşak enflasyon okuması bu hareketin zamanlaması konusunda daha fazla belirsizlik getiriyor. BOJ'un bu hafta başlarında yaptığı toplantıda yene darbe vuran bir pivot konusunda yetersiz ipuçları vermesi.

Traderların günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak önemli ABD enflasyon verileri öncesinde temkinli davranmasıyla Asya para birimleri yataydan düşüke doğru bir aralıkta işlem gördü.

Avustralya doları önceki oturumda gördüğü neredeyse beş ayın en yüksek seviyesinden hafifçe gerileyerek %0,3 düştü. Para biriminin, güvercin Fed'in ardından artan risk iştahından faydalanması nedeniyle bu hafta da %1,3 değer kazanması bekleniyor.

Orana duyarlı Güney Kore wonu %0,3 değer kaybederken, Hindistan rupisi dolar karşısında 83'ün üzerindeki rekor düşük seviyelere yakın kalmayı sürdürdü.

Çin yuanı , Cuma günü %0,1 kayıpla ve haftalık %0,4 kayıpla emsallerinin gerisinde kalmaya devam etti. Ülkedeki yavaş ekonomik toparlanma ile ilgili endişeler, tüccarların çoğu Çin varlığına yatırım yapma konusunda temkinli davranmasına neden oldu ve bu olumsuzluğun asıl yükünü hisse senetleri taşıyor.

PCE enflasyonu odaktayken dolar 4 ayın en düşük seviyesinde

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri, Ağustos başından bu yana en zayıf seviyelerine geriledikten sonra Cuma günü Asya ticaretinde çok az hareket etti.

ABD GSYİH'sının üçüncü çeyreğindeki hafif aşağı yönlü revizyon, tüccarların 2024'teki faiz indirimleri konusunda daha iyimser olmasına neden oldu, ancak okumalar ABD ekonomisindeki güçlü büyümeyi yansıtıyor.

Artık odak noktası doğrudan Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan Cuma günü açıklanacak olan PCE fiyat endeksi verileriydi. Okumanın ABD enflasyonundaki ısrarlı istikrarı göstermesi bekleniyor; bu, Fed'e faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutmak için daha fazla ivme kazandıracak bir senaryo.

ABD enflasyonu hala Fed'in %2'lik yıllık hedefinin oldukça üzerinde seyrediyor ve daha fazla kararlılık belirtisi, Fed'in 2024'te daha az güvercin tedbirleri alacağına işaret ediyor. Böyle bir senaryo, şu ana kadar güçlü bir seyir izleyen Asya para birimlerinde bir miktar geri çekilmeyi tetikleyebilir. Aralık.

Fed Fonu vadeli işlem fiyatlarına göre piyasalar hâlâ Mart 2024'te 25 baz puanlık faiz indirimine hazırlanıyor .

3 görüntüleme0 yorum

Commenti


bottom of page