top of page

Asya döviz kuru dolar yükseldikçe yükseliyor, getiriler ekonomik veri fırtınası öncesinde geriliyor.

Risk iştahı hâlâ zayıf kalsa da, doların bu hafta yayınlanacak bir dizi önemli ekonomik veri öncesinde 2023'teki zirvelerinden geri çekilmesiyle Asya para birimlerinin çoğu Salı günü yükseliş kaydetti ve son zamanlardaki bazı kayıplarını tersine çevirdi.

Japonya ve Avustralya'dan gelen yumuşak satın alma yöneticileri endeksi (PMI) okumaları da bölgesel para birimlerindeki önemli kazanımları sınırladı; veriler, Asya'nın en büyük ekonomilerinden bazılarındaki ticari faaliyetin toparlanmakta zorlandığını gösterdi.

Japon yeni, bu hafta başında dolar karşısında kısa süreliğine 150'ye kadar düştükten sonra %0,1 yükseldi. Yatırımcılar bu seviyenin aşılmasının hükümetin döviz piyasasına müdahalesini çekeceğine inanıyor.

Japonya Merkez Bankası'nın aşırı ısınan getirileri dizginlemek için tahvil piyasasına müdahalesi de geçtiğimiz hafta yen üzerinde baskı yarattı.

Avustralya doları , Çin'e ilişkin iyimserliğin ardından yaklaşık 11 ayın en düşük seviyesinden toparlanarak %0,3 yükseldi.

Çin yuanı ABD-Çin iyimserliğiyle yükseldi

Çin yuanı, esas olarak ABD'li ve Çinli yetkililer arasında yerel ve küresel makroekonomik konuları tartışmak üzere yapılan toplantı haberlerinin de yardımıyla %0,2 oranında değer kazandı.

Sanal olarak gerçekleştirilen toplantı, yarı iletkenler, Tayvan ve casusluk ve insan hakları ihlalleri iddiaları konusundaki anlaşmazlıklar nedeniyle ömür boyu en düşük seviyede olan dünyanın en büyük ekonomileri arasındaki ilişkilerde bir miktar iyileşmeye işaret etti.

Toplantı ayrıca, Çin'in yakın zamanda ABD'nin ülkeye çip ihracatını kısıtlamasına misilleme olarak önemli pil yapımı malzemelerinin ihracatını engellemesine rağmen, iki ülke arasında devam eden ticaret savaşının daha da tırmanmayacağına dair bazı umutları da artırdı.

Ancak Çin'e yönelik güven, özellikle de devasa emlak piyasasındaki borç erimesine ilişkin endişelerin ortasında hâlâ zayıf kaldı. Bu endişeler yuanı son haftalarda olumsuz etkileyerek neredeyse bir yılın en düşük seviyesine geriledi.

Diğer Asya para birimleri arasında Güney Kore wonu ve Singapur doları %0,1 oranında değer kazanırken, Hindistan rupisi tatil ticaretinde %0,1 oranında artış gösterdi.

Tayland bahtı, ülkenin ticaret dengesinde önemli bir iyileşme olduğunu gösteren veriler üzerine %0,5 oranında değer kazanarak günün en iyi performans gösterenleri arasında yer aldı .

Dolar, getirilerin soğuk olması ve ekonomiye ilişkin veri barajının odakta olmasıyla zayıflıyor

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli kontratları Asya ticaretinde yüzde 0,1 oranında düşerek, Hazine tahvil getirilerindeki son yükselişin gücünün tükendiğinin görülmesinin ardından gecelik kayıplarını artırdı.

10 yıllık tahvil getirileri Pazartesi günü 16 yılın en yüksek seviyesinden geriledi ancak hala %5 seviyesinin yakınında kaldı.

Bu haftanın odak noktası büyük ölçüde Salı günü yayınlanacak PMI verileriyle başlayacak ve ardından Perşembe günü üçüncü çeyrek gayri safi yurt içi hasıla verileriyle başlayacak bir dizi ABD ekonomik verisi olacak .

Ardından Cuma günü, Federal Rezerv'in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan PCE enflasyon verileri haftayı kapatacak. Piyasalar, Fed'e faiz oranlarını yüksek tutma konusunda daha fazla hareket alanı sağlayan ABD ekonomisindeki dayanıklılığın devam edeceğine dair herhangi bir işaret bekliyor olacak.

Fed Başkanı Jerome Powell Çarşamba günü konuşacak ve önümüzdeki hafta yapılacak Fed toplantısı öncesinde para politikasına ilişkin daha fazla ipucu sunma potansiyeline sahip .

Yine de, riskli ve düşük riskli getiriler arasındaki farkı daralttıkları göz önüne alındığında, Asya piyasaları için daha yüksek faiz oranları ihtimali kötü bir işaret.


11 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page