top of page

Asya döviz kuru, faiz indiriminin beklentileri karşılamamasının ardından yuan ve yuan 1 yılın en düş

Asya para birimlerinin çoğu Pazartesi günü, Çin'in yuanının Halk Bankası'ndan beklenenden daha az kesinti yapmasının ardından kayıplara öncülük etmesiyle düştü ve daha fazla ABD para politikası ipucu beklentisi doları sabit tuttu.

Yuan, PBOC'nin kredi faiz oranını (LPR) düşürerek piyasaları hayal kırıklığına uğratmasının ardından günün en kötü performans gösterenleri arasında yer aldı. Hareket, Çin'in kötüleşen ekonomik koşullar arasında politikasını gevşetmeye ne kadar devam etmesi gerektiği konusunda soruları gündeme getirdi.

Daha yüksek ABD oranlarına ilişkin süregelen endişeler de, bu hafta ilerleyen saatlerde yapılacak Jackson Hole Sempozyumu öncesinde, hissiyatı baskıladı . Dolar önceki haftaki güçlü kazanımlarının ardından istikrar kazanırken, Hazine getirileri de en son kazanımlarını korudu.

Çin yuanı, faiz indirimi hayal kırıklığının ardından 1 yılın en düşük seviyesine yakın

Yuan Pazartesi günü %0,4 düştü ve Ağustos 2022'den bu yana en zayıf seviyesinin biraz üzerinde işlem görüyordu . Para birimi aynı zamanda dolar için 7,3 kilit seviyesini geçti.

PBOC, bir yıllık LPR'yi 10 baz puan (bps) indirerek %3,45'e indirirken, mortgage faizlerinin belirlenmesinde kullanılan beş yıllık LPR'yi değiştirmeden %4,20'de bıraktı. Analistler her bir sayım için 15 baz puanlık bir kesinti bekliyorlardı.

Her iki LPR de 2013'e kadar uzanan verilerde zaten en zayıf noktalarındaydı.

Hareket, COVID sonrası yavaşlayan ekonomik toparlanmayla mücadele eden Çin ekonomisi için sınırlı parasal desteğe işaret ediyor. Parasal desteğin olmaması nedeniyle, yatırımcılar şimdi hükümeti daha hedefli mali önlemler almaya çağırıyor.

Ancak analistler, Pekin'in yüksek devlet borcunu gerekçe göstererek bu tür önlemleri ertelemesini bekliyorlar.

Yine de, Çin ekonomisinde daha fazla bozulma, halihazırda yerel faiz oranları ile ABD faiz oranları arasında genişleyen bir uçurumla mücadele eden yuan için kötü alamettir.

Çin'e ilişkin endişeler çoğu Asya para birimini çökertti. Avustralya doları ve Japon yeni hafifçe zayıfladı ve her ikisi de dokuz ve 10 ayın en düşük seviyelerine yakın işlem görüyordu.

Güney Kore wonu ve Singapur doları %0.1 değer kaybetti.

Tayland bahtı , verilerin Güneydoğu Asya ekonomisinin ikinci çeyrekte beklenenden çok daha az büyüdüğünü göstermesine rağmen %0,7 yükselerek günün tek aykırı değeri oldu .

Dolar, Jackson Hole odaklanmışken yatay seyrediyor

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri Asya ticaretinde hafifçe yükseldi ve iki ayın en yüksek seviyelerine yaklaştı.

Güçlü enflasyon ve işgücü piyasası verilerinin ardından artan ABD faiz oranlarına ilişkin endişeler, son haftalarda çoğu Asya para birimi üzerinde baskı oluştururken doları destekledi.

Federal Rezerv ayrıca son zamanlarda politika yapıcıların çoğunun daha yüksek faiz oranlarını desteklediğinin sinyalini verdi ve analistler sadece gelecek yıl bir oran indirimi öngörüyor.

Piyasalar şimdi, Fed Başkanı Jerome Powell'ın da konuşmasının beklendiği bu hafta yapılacak Jackson Hole Sempozyumu'ndan ABD ekonomisine ilişkin yeni ipuçları bekliyor.14 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page