top of page

Asya döviz kuru yükseldi, Çin yuanı müdahale raporları üzerine yükseldi

Asya para birimlerinin çoğu Perşembe günü dolardaki toparlanmanın duraksamasıyla yükselirken, Çin yuanı, hırpalanan para birimini desteklemek için hükümet müdahalesi haberleri arasında yükseldi.

Yuan , Çin'in en büyük devlet bankalarının erken ticarette offshore spot piyasasında yuan karşılığında dolar sattığını belirten bir Reuters raporuyla %0,7 arttı .

Çin Halk Bankası da Perşembe günü gösterge kredi faiz oranını sabit tuttu ve yuan üzerindeki baskıyı hafifletmesi beklenen bir sınır ötesi finansman kuralını gevşetti.

Offshore yuan da dolar karşısında yaklaşık %0,7 güçlenerek , para birimi gün için en iyi performans gösteren Asya birimleri arasında yer aldı . Çin hükümetinin rapor edilen müdahalesi, Çin'deki yavaşlayan ekonomik büyümenin bu hafta yuan üzerinde baskı oluşturduğuna dair işaretler olarak geldi.

Pazartesi günü açıklanan veriler, Çin ekonomisinin ikinci çeyrekte zar zor büyüdüğünü gösterdi .

Hükümet yavaşlayan bir ekonomik toparlanma için daha fazla mali destek sözü verse de, Çin'e ilişkin endişeler çoğu Asya para birimini bu hafta aşağı çekmişti. Ancak Asya para birimleri Perşembe günü kaybettiği değerin bir kısmını toparladı.

Japon yeni, gecelik ticarette dolar karşısında 140 seviyesini vurmaya yaklaştıktan sonra %0,3 yükseldi. Para birimi, Japonya'nın Haziran ayında beklenmedik bir ticaret fazlası kaydettiğini gösteren verilerle de desteklendi .

Güney Kore wonu %0.2 yükselirken Hindistan rupisi %0.1 yükseldi.

Avustralya doları, istihdam verilerinin RBA şahinlerini desteklemesiyle yükseldi

Avustralya doları, verilerin ülkenin işgücü piyasasının Haziran ayında beklenenden fazla büyüdüğünü göstermesiyle Perşembe günü %0,8 yükseldi ve üç seanslık kayıplarını tersine çevirdi.

İşgücü piyasasındaki güç, daha yüksek tüketici enflasyonuna neden oluyor, bu da Merkez Bankası'na faiz oranlarını yükseltmeye devam etmesi için daha fazla neden ve alan sağlıyor - Avustralya para birimi için iyiye işaret eden bir senaryo.

Banka faiz oranlarını sabit tutarken, bu hafta yayınlanan RBA toplantı tutanakları, yapışkan enflasyon seviyeleri ve güçlü bir iş piyasası göz önüne alındığında, bankanın hala daha fazla oran artırmayı düşündüğünü gösterdi.

ABD doları sakin, Fed bekliyor

ABD doları, son üç seansta güçlü bir toparlanma kaydettikten sonra Asya ticaretinde hafifçe geriledi. Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemlerinin her biri yaklaşık %0,2 düştü.

Yatırımcılar , merkez bankasının faiz oranlarını 25 baz puan artırmasının beklendiği önümüzdeki hafta Federal Rezerv toplantısı öncesinde dolar karşısında pozisyon oluşturmaya başladılar .

Ancak odaklar, ABD enflasyonundaki son yumuşaklık göz önüne alındığında, büyük ölçüde Fed'in faiz artırım döngüsünde uzun bir duraklama sinyali verip vermeyeceğine odaklanıyor.
6 görüntüleme0 yorum

Kommentare


bottom of page