top of page

Asya dövizi, ABD enflasyonunun gevşemesiyle doların düşmesiyle yükseldi

Asya para birimlerinin çoğu Pazartesi günü, ABD enflasyon verilerinin beklenenden daha yumuşak olmasıyla güçlendi ve bu hafta dikkatler bu hafta daha fazla ABD ekonomik ipucuna çevrilerek, Federal Rezerv'in şahin duruşunu azaltacağı umutlarını artırdı.
ABD doları, Cuma günkü düşüşün ardından, kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi -Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesi- Mayıs ayı için beklenenden daha yumuşak okumasıyla istikrar kazandı.
Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri, Cuma günü her biri yaklaşık %0,4 kaybettikten sonra Asya ticaretinde yatay işlem gördü.
Dolardaki kayıplar çoğu Asya birimine fayda sağladı, ancak bölgenin en büyük ekonomilerinden gelen karışık ekonomik okumaların ardından kazançlar sınırlı kaldı. Piyasalar ayrıca Temmuz ayı sonlarında Fed'in faiz artırımı için pozisyon almaya devam ediyor .

Çin yuanı, fabrika faaliyetinin beklentileri aşmasının ardından topallayarak yükseldi

Çin yuanı, özel bir anketin Çin imalat sektörünün Haziran ayında beklenenden biraz daha fazla büyüdüğünü göstermesiyle %0,1 yükseldi . Ancak okuma, Mayıs verilerinden daha zayıftı ve Çin ekonomisindeki birkaç parlak noktanın benzininin bitiyor olabileceğini gösteriyor.
Yuan, Çin Halk Bankası'nın günlük orta nokta düzeltmesinden de yararlandı. Ancak Çin para birimi, ekonomi için kötüleşen görünüm ve ülkedeki daha fazla faiz indirimi beklentisi yuanın cazibesini azaltırken, yedi ayın en düşük seviyelerine yakın kaldı.
Çin'e ilişkin endişeler çoğu Asya para birimindeki kazanımları sınırlı tuttu. Veriler Japon ekonomisine yönelik havanın iyileştiğine işaret etmesine rağmen Güney Kore wonu %0,5 yükselirken Japon yeni %0,2 düştü.
Hindistan rupisi , Güney Asya ekonomisine ilişkin artan iyimserliğin ortasında %0,3 yükselerek yaklaşık iki ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Avustralya doları, RBA öncesi yatay seyrediyor

Avustralya doları , Merkez Bankası'nın Salı günü faiz oranlarını artırıp artırmayacağına ilişkin bazı belirsizlikler arasında Pazartesi günü çok az hareket etti .
Avustralya'da genel enflasyon Mayıs ayında hafiflerken, çekirdek enflasyon hala yüksek ve RBA'nın hedef aralığının üzerinde kaldı, bu da bankanın faiz oranlarını daha da artırması gerekebileceğine dair beklentileri besledi. Analistler bu hafta 25 baz puanlık bir zam konusunda ikiye bölünmüş durumda.
Pazartesi günkü diğer veriler de Avustralya ekonomisinde daha fazla soğumaya işaret etti ve imalat faaliyeti Haziran'da daha da azaldı.

Fed tutanakları, tarım dışı bordrolar hazır

Ancak Pazartesi günkü kazanımlara rağmen, çoğu Asya para birimi, yükselen ABD faiz oranlarının devam eden baskısı arasında, yıl boyunca hala önemli ölçüde zayıf işlem görüyordu.
Fed'in Haziran ayı toplantı tutanaklarının Çarşamba günü açıklanmasıyla birlikte, bu haftaki verilerin dünyanın en büyük ekonomisi hakkında daha fazla ipucu vermesi bekleniyor .
Fed tarafından izlenen önemli bir işgücü piyasası göstergesi olan tarım dışı istihdam verileri de Cuma günü açıklanacak ve büyük ölçüde ABD para politikasını etkilemesi bekleniyor.



14 görüntüleme0 yorum
bottom of page