top of page

Asya dövizi düştü, ABD enflasyonu yükselirken dolar beş haftanın en yüksek seviyesine ulaştı

Asya para birimlerinin çoğu Pazartesi günü düşerken, ABD'de beklenenden daha güçlü bir enflasyon okumasının Federal Rezerv'in faiz oranlarını artırmaya devam edebileceğine dair korkuları artırmasıyla dolar beş haftanın en yüksek seviyesine yükseldi.

Çin'deki kötüleşen ekonomik koşullara ilişkin endişeler, özellikle ülkenin en büyük emlak geliştiricilerinden birinin temerrüde düşeceğine ilişkin raporların ortasında, Asya varlıklarına yönelik hissiyatı da düşük tuttu.

Dolar güçlü enflasyonla yükseldi

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri Asya ticaretinde yaklaşık %0,2 yükselerek, Temmuz ayına ilişkin güçlü tüketici ve üretici enflasyon okumalarının ardından Temmuz başından bu yana en yüksek seviyelerine ulaştı.

Yüksek okumalar, yapışkan fiyat baskılarını azaltmak için Fed'in şahin duruşunu beklenenden daha uzun süre sürdürmesi gerekeceğine dair endişeleri artırdı.

ABD faiz oranlarının yükselme olasılığı, dolar ve Hazine getirilerini yükseltti ve yatırımcıları yüksek riskli Asya piyasalarından çekindi. ABD faiz oranlarının en azından 2024'ün başına kadar 20 yılın en yüksek seviyelerinde kalmasıyla, Asya para birimlerinin yakın vadede herhangi bir rahatlama görmesi pek olası değil.

Japon yeni, güçlenen dolardan en çok etkilenenler arasında yer aldı ve ABD ile Japon tahvil getirileri arasındaki fark genişlerken dolar karşısında kısa bir süre için yaklaşık dokuz ayın en düşük seviyesine geriledi. Tatilin zayıfladığı ticarette Güney Kore wonu %0,2 değer kaybederken Tayland bahtı %0,4 düştü.

Çin yuanı beş haftanın en düşük seviyesine ulaştı, daha fazla ekonomik sinyal bekleniyor

Yuan , dolar karşısında %0.1 düşerek beş haftanın en düşük seviyesi olan 7.2434'e geriledi. Dövizdeki diğer kayıplar, güçlü bir günlük orta nokta düzeltmesi ile bir miktar hafifletilirken, Çin para birimi için görünüm kasvetli görünüyordu.

Geçen hafta yayınlanan bir dizi zayıf ekonomik okuma, ekonomik toparlanmanın muhtemelen üçüncü çeyreğin başında daha da yavaşladığını gösterdi. Bu, Temmuz ayı boyunca yeni kredilerde önemli bir düşüş olduğunu gösteren verilerle sınırlandı .

Şimdi , daha fazla ekonomik ipucu için Salı günü açıklanacak olan perakende satışlar ve endüstriyel üretim verilerine odaklanıldı .

Ancak, zayıf okumalara ek olarak, basında çıkan haberler, ülkenin en büyük emlak geliştiricilerinden biri olan Country Garden'ın (HK: 2007 ) potansiyel bir borç temerrüdüyle karşı karşıya olduğunu ileri sürdü - bu, bir zamanlar Çin'in emlak piyasası için kötü bir senaryoydu. en büyük ekonomik motor.

Çin'e ilişkin endişeler, Avustralya dolarının %0,5 düştüğünü ve dokuz ayın en düşük seviyesine yaklaştığını gördü. Singapur doları da %0.2 düştü.


11 görüntüleme0 yorum

댓글


bottom of page