top of page

Asya dövizi dolar olarak düştü, getiriler enflasyon verileri öncesinde yükseldi

Asya para birimlerinin çoğu Pazartesi günü düşerken, dolar ve Hazine getirileri, dünyanın en büyük ekonomilerinden gelecek hafta içinde açıklanacak olan önemli enflasyon verileri öncesinde güçlendi.

Dolar, karışık istihdam verilerinin ardından Cuma günü büyük kayıplar kaydederken , piyasaların ABD enflasyon verileri öncesinde gerilemesiyle Asya ticaretinde güçlendi. Hazine tahvil getirileri de Pazartesi günü yükseldi ve Fitch'in geçen hafta ABD'nin kredi notunu düşürmesinin ardından kazançlarını sürdürdü.

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemlerinin her biri %0,1 yükseldi.

Bu hafta daha güçlü bir ABD enflasyon okumasına ilişkin endişeler gibi, dolardaki güçlenme çoğu Asya para birimi üzerinde baskı oluşturdu. Tüketici fiyat endeksi enflasyonunun Temmuz ayında bir önceki aya göre biraz artması ve bunun Federal Rezerv üzerinde faiz oranlarını yükseltmesi için daha fazla baskı oluşturması bekleniyor.

Daha yüksek petrol fiyatları ve güçlü tüketici harcamalarının Temmuz ayı için daha yüksek bir enflasyon okumasını teşvik etmesi bekleniyor.

Çin yuanı ticaret ve enflasyon verileri öncesinde düştü

Çin Halk Bankası beklenenden daha güçlü bir günlük orta nokta belirlemesine rağmen Çin yuanı Pazartesi günü en kötü performansı sergiledi ve dolar karşısında %0,7 düştü.

Bu hafta odak noktası, aynı zamanda, tüketici enflasyonunun Temmuz ayında durgun seyretmeye başlaması ve üretici enflasyonunun muhtemelen daha da daralması ile birlikte Çin enflasyon verilerine odaklanacak .

Salı günü açıklanacak olan ticaret verilerinin , Çin'in ihracat ve ithalatında düşüşün devam ettiğini göstermesi bekleniyor.

Piyasalar, yetkililerin planlanan harcama önlemleri hakkında birkaç somut ayrıntı vermesinin ardından, Çin hükümetinin ekonomik büyümeyi canlandırma planlarına ilişkin daha fazla ipucuna da odaklandı.

Analistler, ekonomik büyümeyi artırmaya yönelik daha fazla önlemin muhtemelen Çin'in mali harcamalarını artıracağı ve hükümet borcunu artıracağı konusunda uyardı.

Bazı Japonya Merkez Bankası üyeleri enflasyonun bu yıl beklentileri aşabileceği konusunda uyarıda bulunsa da, daha geniş Asya para birimleri geri çekildi, Güney Kore wonu %0,1 düştü ve Japon yeni %0,3 düştü.

Yüksek enflasyonun BOJ'u, yenin yararına olması beklenen aşırı güvercin duruşundan uzaklaşması için baskı yapması muhtemel.

Avustralya doları yükselirken, Hindistan rupisi bu haftaki Rezerv Bankası toplantısı öncesinde hafifçe düştü . RBI'nin faiz oranlarını Mart 2024'e kadar sabit tutması bekleniyor.5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page