top of page

Asya dövizi Fed belirsizliği ve Çin yuanı faiz indirimi iddialarıyla düştü

Asya para birimlerinin çoğu Pazartesi günü, ABD para politikası ve faiz oranı artışlarına ilişkin artan belirsizliğin ortasında düştü ve Çin yuanı bu hafta yaygın olarak beklenen faiz indirimi öncesinde geri çekildi.

Piyasalar, Fed'in faiz artırım döngüsünü duraklatıp bu yıl en az iki artırım daha işaretledikten sonra Çarşamba günü Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell'ın ifadesinden ABD faiz artırımlarına ilişkin yeni ipuçları bekliyordu.

Dolar, Asya ticaretinde bir miktar güç gördü, dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemlerinin her biri yaklaşık %0,1 arttı.

Bu aynı zamanda, piyasaların Temmuz ayında Fed'den bir faiz artırımı yapma olasılığının yüksek olduğunu fiyatlandırmaya başlamasıyla, Asya birimlerinin çoğunun geçen haftadan beri görülen kayıp serisini sürdürmesine de neden oldu .

Çin yuanı, kredi ana faiz indirimi öncesinde düştü

Çin yuanı %0,3 düştü ve piyasalar Salı günü gösterge kredi faiz oranında olası bir indirimi fiyatlandırırken Pazartesi günü en kötü performans gösteren Asya para birimleri arasında yer aldı .

Pekin yavaşlayan ekonomik toparlanmayı desteklemekte zorlanırken, Çin Halk Bankası'nın geçen hafta hem kısa hem de orta vadeli faiz oranlarını düşürdükten sonra gösterge faiz oranını düşürmesi bekleniyor.

Goldman Sachs (NYSE: GS ) Pazar günü Çin için 2023 gayri safi yurt içi hasıla görünümünü düşürdü ve bu yıl Çin'in ekonomik toparlanmasına yönelik görünümlerini düşüren diğer yatırım bankaları kadrosuna katıldı. Hareket, Çin'in Nisan ve Mayıs ayına ilişkin bir dizi beklenenden zayıf ekonomik verilerinin ülkede COVID sonrası ekonomik toparlanmaya ilişkin şüpheleri artırmasının ardından geldi.

Özellikle yerel ve ABD faiz oranları arasındaki fark genişledikçe, bir faiz indiriminin yuan üzerinde ağır bir baskı oluşturması bekleniyor.

Piyasalar ayrıca, her iki tarafın da dünyanın en büyük ekonomileri arasındaki gerilimleri yatıştırma yönünde çok az ilerleme kaydettiği için üst düzey ABD ve Çinli bakanlar arasında hafta sonu yapılan bir toplantıdan pek az ipucu aldı.

Powell'ın ifadesi, Fed konuşmacıları Asya para birimlerini değerlendiriyor

Yükselen ABD faiz oranlarına ilişkin korkular, özellikle Fed'in bu yıl ABD'deki en yüksek faiz oranları tahminini yükseltmesinden sonra, geniş Asya para birimlerini geri planda tuttu.

Japon yeni dolar karşısında yedi ayın en düşük seviyesinde yatay seyrederken, Avustralya doları %0.5 düştü. Orana duyarlı Güney Kore wonu %0,4 düşerken, Tayland bahtı Güneydoğu Asya'da kayıplara öncülük etti.

Powell Çarşamba günü Kongre önünde ifade vermeye hazırlanıyor ve potansiyel olarak Fed'in bu yıl daha yüksek faiz oranları tahmini hakkında daha fazla ipucu verebilir. Bir dizi başka Fed konuşmacısı da bu hafta dinleniyor.6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page