top of page

Asya dövizi, Fed toplantısı yaklaşırken düştü, yuan faiz indirimi iddialarıyla vurdu

Çoğu Asya para birimi Pazartesi günü geri çekilirken, tacirler bu hafta ABD para politikasına ilişkin daha önemli işaretler öncesinde doları tercih ederken, Çin yuanı Halk Bankası'nın faiz indirimine yönelik artan beklentilerden etkilendi.

Yuan altı ayın en düşük seviyesinde seyrediyor

Daha büyük, devlete ait Çin bankalarının yuan mevduatlarındaki faiz oranlarını düşürmeye başlamasıyla yuan dolar karşısında %0,2 düşerek altı ayın en düşük seviyesi olan 7,1451'e geriledi . Hareket, ekonomik büyümeyi desteklemek için mücadele ederken, bu ayın sonunda merkez bankasının kredi faiz oranında daha geniş bir indirimin habercisi.

Çin ekonomisinde COVID sonrası toparlanma, kasvetli ticari aktivite ve enflasyon verilerinin önerdiği gibi, son iki ayda yavaşlamış gibi görünüyordu. Bu, Pekin'in büyümeyi desteklemek için daha destekleyici önlemler almasına yönelik beklentileri artırdı ve potansiyel bir faiz indirimi ihtimalini riske attı.

Yuan bu konuda ağır kayıplar verdi ve ayrıca bu yıl Çin'in ekonomik toparlanmasına ilişkin artan karamsarlığın baskısı altına girdi. Çin ile ilgili endişeler, diğer birçok Asya ülkesini de ülkeye ağır ticaret riskiyle karşı karşıya bıraktı.

Güney Kore wonu Pazartesi günü %0.5 düşerken, Tayvan doları ve Avustralya doları sırasıyla %0.4 ve %0.1 düştü.

Fed beklentisi, Asia FX'i geri planda tutuyor

Daha geniş Asya para birimleri, Çarşamba günkü Federal Rezerv toplantısının sonuçlanmasından önce piyasaların çökmesiyle düştü . Merkez bankasının bir yıl süren artış çılgınlığının ardından faiz oranlarını sabit tutması beklenirken, piyasalar şahin sürprizlere karşı gergin durumda.

Odaklar aynı zamanda Salı günü açıklanacak olan ve muhtemelen Fed'in oranlarla ilgili kararını etkileyecek önemli ABD enflasyon verilerine de odaklanıyor . ABD enflasyonu 2022'de görülen yaklaşık 40 yıllık zirvelerinden gerilerken, yine de Fed'in Mayıs ayındaki %2'lik yıllık hedefinin oldukça üzerinde kalması bekleniyor.

Yüksek enflasyonun, Fed bu hafta faiz artırım döngüsünü durdurmaya karar verse bile, ABD faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutması ve Asya para birimleri üzerinde baskı oluşturması bekleniyor.

Dolar, Asya ticaretinde güçlendi, dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemlerinin her biri %0,1 arttı.

BOJ hazır, ancak sürpriz beklenmiyor

Veriler ülkenin toptan enflasyonunun Mayıs ayında yavaşladığını göstermesiyle Japon yeni %0,2 düştü .

Tüketici enflasyonunda da bir düşüş olduğunu gösteren son verilerle birlikte , Japonya Merkez Bankası'nın bu hafta sonraki toplantısında aşırı gevşek politikasını değiştirmesi pek olası görünmüyor .

BOJ'a ilişkin güvercin görünümün, yerel ve denizaşırı oranlar arasındaki fark genişlerken, önümüzdeki aylarda yeni baskı altında tutması bekleniyor.10 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page