top of page

Asya dövizi, piyasaların Fed görünümüne ağırlık vermesiyle yatay seyrediyor, dolar 3 ayın zirvesine

Asya para birimlerinin çoğu Pazartesi günü, piyasaların Fed'in para politikasına ilişkin şahin ancak yineleyici yorumlarına ağırlık vermesiyle az hareket ederken, dolar son kazançlarını korudu ve üç ayın en yüksek seviyesine yaklaştı.

Fed Başkanı Jerome Powell Cuma günü ABD faiz oranlarının yapışkan enflasyonu kontrol altına almak için daha da yükselebileceği konusunda uyardı ve Fed'in son toplantısında yaptığı benzer uyarıyı yineledi.

Onun yorumları, doların bir dizi para birimi karşısında keskin bir şekilde değer kazandığını ve ABD Hazine tahvil getirilerinin de yükseldiğini gösterdi. Asyalı birimlerin çoğu onun yorumlarından sonra geri çekilmişti ve önceki haftanın ciddi kayıplarını telafi ediyorlardı.

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli kontratlarının Haziran başından bu yana en güçlü seviyelerine yaklaşmasıyla Asya ticaretinde dolar yatay seyretti .

Powell ayrıca bankanın faiz oranlarına ilişkin "uzun süre daha yüksek" duruşunu yineleyerek dolara verilen desteğin devam ettiğini gösterdi.

Asya FX su üzerinde yürüyor, Çin iyimserliği çok az destek sunuyor

Asya para birimlerinin çoğu Pazartesi günü sessize alındı. Japon yeni %0,1 düşerken, Singapur doları ve Güney Kore wonu her iki yönde de çok az hareket etti.

Riskli ve düşük riskli getiriler arasındaki fark daraldıkça, ABD faiz oranlarının uzun süre yüksek kalması Asya para birimleri için olumsuz bir işaret. Bu trend geçtiğimiz yıl Asya piyasalarını olumsuz etkiledi ve bu alandaki herhangi bir büyük toparlanmayı sınırlaması bekleniyor.

Çin yuanı , hükümetin hisse senedi piyasalarını desteklemek için yeni önlemler açıklamasının ardından ülkeye yönelik güvenin iyileşmesiyle %0,1 yükseldi.

Çin ayrıca sorunlu emlak sektörüne yönelik bazı ipotek önlemlerini de gevşetti, ancak analistler önlemlerin ülkede ekonomik toparlanmaya yardımcı olup olmayacağını hâlâ sorguluyor.

Ancak Çin'e yönelik kötüleşen güvene rağmen, Halk Bankası ve hükümetin döviz piyasasına müdahalesi sayesinde yuan bir miktar istikrarlı kaldı.

Bu haftanın odak noktası aynı zamanda Çinli satın alma yöneticilerinin önemli endeks verilerinin yanı sıra ABD tarım dışı istihdam ve PCE enflasyonu olacak .

Avustralya doları güçlü perakende satış verileriyle geride kaldı

Avustralya doları , perakende satışların Temmuz ayında beklenenden fazla toparlandığını gösteren verilerin ardından %0,5 oranında değer kazanarak Pazartesi günü emsalleri arasında öne çıkan tek para birimi oldu .

Tüketici harcamalarındaki esneklik, enflasyon üzerinde daha fazla yukarı yönlü baskıya işaret ediyor; bu da, yapışkan enflasyonu frenlemek için harekete geçen Merkez Bankası'nın daha fazla faiz artırımına neden olma potansiyeli taşıyor .

RBA son üç aydır faiz oranlarını sabit tutarken, enflasyonun hâlâ merkez bankasının hedef aralığının oldukça üzerinde kalması göz önüne alındığında, daha fazla potansiyel artış için kapıyı açık tuttu.16 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page