top of page

Asya dövizi sessiz kaldı, faiz indirimi belirsizliği devam ederken dolar 3 haftanın en yüksek seviyesinde

Asya para birimlerinin çoğu Perşembe günü yatay-düşük aralığında seyrederken, Fed'in 2024'te faiz indirimi planlarına ilişkin belirsizlik doların üç haftanın en yüksek seviyesine yükselmesine neden oldu.

Fed'in Aralık ayı toplantısının tutanakları, bankanın bu yılki faiz indirimi planlarına çok az açıklık getirdi ve bu durum, finansal piyasalarda 2024'e zayıf bir başlangıç ​​yaptıktan sonra risk iştahını daha da sarstı.

Asya para birimleri, 2023'te yüksek faiz oranlarından kaynaklanan olumsuz rüzgarlar nedeniyle büyük ölçüde kasvetli bir performans kaydettikten sonra, faiz indirimi endişesine karşı özellikle hassas olmaya devam etti. Bölgesel para birimleri yılsonuna doğru bir miktar rahatlama görse de toparlanma artık durağanlaştı.

Uzun bir yeni yıl tatilinin ardından yerel piyasaların yeniden açılmasıyla Japon yeni çok az hareket etti . Satınalma yöneticileri endeksi (PMI) verileri, imalat sektörünün Aralık ayında daralmaya devam etmesi nedeniyle Japonya ekonomik faaliyetinin kırılganlığını sürdürdüğünü gösterdi .

Japonya'ya yönelik duyarlılık, Japonya'nın merkezinde meydana gelen, çok sayıda insanın ölümüne ve bölgedeki tren hatlarının aksamasına yol açan yıkıcı deprem nedeniyle de sarsıldı.

Avustralya doları %0,2 yükseldi, ancak ülkenin hizmet sektörünün Aralık ayında daralmaya devam ettiğini gösteren PMI verileri daha fazla kazanımı engelledi .

Çin yuanı düşüşe geçti, Fitch ulusal varlık yöneticilerinin notunu düşürdü

Çin yuanı Perşembe günü %0,1 düştü ve Çin Halk Bankası'nın beklenenden oldukça güçlü bir orta nokta düzeltmesi para birimindeki daha fazla kaybı engelledi.

Fitch'in dört büyük devlet destekli varlık yöneticisinin notunu düşürmesi ve üçünü daha fazla kesinti için izlemeye alması, Çin'e yönelik güvene yeni bir darbe indirdi .

Derecelendirme kuruluşu, emlak piyasasındaki çöküşün firmalar açısından artan olumsuz etkilerine dikkat çekti ve ayrıca hükümetin bu dörtlüye mali destek sağlama becerisine ilişkin endişelerini dile getirdi.

Dörtlü, takipteki varlıkları açık piyasadan kapatarak Çin'in kredi istikrarını korumada kilit bir rol oynuyor; not düşüşleri potansiyel olarak Çin ekonomisi için daha fazla olumsuzluk habercisi olabilir.

Çin'in hizmet sektöründeki büyümenin arttığını gösteren özel bir anket , hissiyatı desteklemek için çok az şey yaptı.

PBOC faiz oranlarını rekor düşük seviyelere düşürürken, COVID sonrası ekonomik toparlanmanın başarısız olması nedeniyle yuan 2023'te en kötü performans gösteren Asya para birimleri arasında yer aldı.

Asya para birimleri, 2023'teki oldukça zayıf performansın ardından Perşembe günü yatay seyretti. Güney Kore wonu yatay işlem görürken, Hindistan rupisi rekor düşük seviyelerde kalmaya devam etti. PMI verileri, Hindistan'ın imalat sektörünün Aralık ayında beklenenden daha az büyüdüğünü ancak yine de genişleme bölgesinin oldukça içinde kaldığını gösterdi.

Dolar 3 haftanın en yüksek seviyesine yükseldi, faiz indirimi belirsizliği ortalıkta

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri Perşembe günü Asya ticaretinde çok az hareket etti ancak önceki seansta üç haftanın en yüksek seviyesine ulaşmayı sürdürdü.

Piyasaların Fed'in planlanan faiz indirimlerinin zamanlamasını ikinci kez tahmin etmesiyle dolar, 2023'ün sonunda gördüğü beş ayın en düşük seviyelerinden keskin bir toparlanma kaydetti.

Fed'in Aralık ayı toplantısının tutanakları, politika yapıcıların enflasyona karşı ilerleme kaydettiğini ancak yine de Amerikan ekonomisine yönelik risklerin altını çizdiğinden, kesintilere ilişkin çok az netlik sağladı.

Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verilerinin de Fed'in faiz indirimlerine ilişkin görünümünü etkilemesi bekleniyor; CME Fedwatch aracı hala piyasa beklentilerinin büyük ölçüde Mart ayındaki 25 baz puanlık indirime yönelik olduğunu gösteriyor.

Yüksek ABD faiz oranları, Asya para birimlerinin 2023'te yetersiz bir performans kaydetmesine neden oldu. Ancak Fed'in 2024'te faiz oranlarını düşürmeye başlamasıyla bu eğilimin değişmesi muhtemel.
5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page