top of page

Asya dövizi yükseldi, dolar 2 ayın en düşük seviyesinde ve zirve Fed oranı ufukta

Çoğu Asya para birimi Salı günü yükselirken, ABD Merkez Bankası'nın faiz artırım döngüsünü tamamlamaya yakın olduğuna dair artan bahisler ve daha fazla işaret için yaklaşan enflasyon verilerine odaklanılmasıyla birlikte dolar düştü.

Dolar, Fed'in faiz oranlarını artırmaya devam etmek için sınırlı boş alana sahip olduğu yönündeki spekülasyonların baskısı altında, bir sepet para birimi karşısında iki ayın en düşük seviyesinde zayıfladı. Bu görüş, Fed yetkililerinin yorumları ve geçen hafta açıklanan beklenenden zayıf istihdam verileriyle daha da desteklendi.

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemlerinin her biri yaklaşık %0,2 düşerek geçen haftaki keskin kayıplarını genişletti. Ancak piyasalar , Fed'in Temmuz ayı sonundaki toplantısında yapacağı en az 25 baz puanlık artışı fiyatlamaya devam ediyor .

Dolardaki zayıflık, risk ağırlıklı çoğu Asya para biriminde kazançları teşvik etti ve yılın büyük bir bölümündeki keskin kayıpların ardından onları biraz rahatlattı. Japon yeni %0,3 yükselerek son yedi ayın en düşük seviyesinden uzaklaşırken, kura duyarlı Güney Kore wonu %0,4 yükseldi.

Çin yuanı enflasyonu düşürme korkularını aştı, teşvik odakta

Çin yuanı, Çin Halk Bankası'nın (PBOC) güçlü günlük orta nokta düzeltmesinden yararlanarak Salı günü %0,3 yükselerek iki haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.

Yuanı savunmayı amaçlayan bir dizi güçlü orta nokta düzeltmesi, Pazartesi günü beklenenden önemli ölçüde zayıf bir enflasyon okumasına rağmen para biriminin istikrarlı kalmasına yardımcı oldu. Veriler, tüketici harcamalarının dezenflasyona girmenin eşiğinde olduğunu gösterdi ki bu Çin ekonomisi için kötü bir işarettir.

Şimdi odak, Çin hükümetinin yavaşlayan ekonomik toparlanmayı desteklemek için aldığı teşvik önlemlerine odaklandı. Ancak bu önlemler, özellikle de Çin Halk Bankası'nın daha fazla faiz indirimi yapması yuanı daha da zorlayabilir.

Yine de, Çin'e yönelik iyimserlik, önemli bir ticaret ortağı olarak Çin'e bağımlılıkları göz önüne alındığında, diğer Asya para birimlerine de sıçradı.

Avustralya doları , tüketici duyarlılığındaki iyileşmeyi gösteren verilerden de yararlanarak %0,2 yükseldi . Westpac Bank bir notunda, Avustralya Merkez Bankası'nın bu yıl en az iki kez daha faiz oranlarını artırmaya hazır olduğunu söyledi - bu, doların yararına olan bir senaryo.

TÜFE enflasyonu, Fed konuşmacıları hazır

Piyasalar şimdi Çarşamba günü açıklanacak önemli ABD tüketici enflasyonu verilerinin yanı sıra Neel Kashkari ve Loretta Mester dahil bu hafta bir dizi Fed konuşmacısını bekliyordu . Çarşamba günkü okumanın, enflasyonun Haziran ayında düşmesine rağmen, çekirdek enflasyonun hala yüksek kaldığını ve enflasyon beklentilerini yüksek tuttuğunu göstermesi bekleniyor .

İstihdam piyasasının soğumaya başladığı ve enflasyonun hala 40 yılın zirvelerinden düştüğü göz önüne alındığında, analistler merkez bankasının faizleri artırmaya devam etmesi için ne kadar boş alanı olduğunu sorgulasa da, yüksek enflasyonun Fed'den daha fazla faiz artırımı çekmesi muhtemel.

10 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page