top of page

Asya dövizi yükseldi, dolar Fed'in 'güvercin zammı' üzerine düştü


Asya para birimlerinin çoğu Perşembe günü keskin bir şekilde yükselirken, Fed'in faiz oranlarını yükseltmesi ancak sıkılaştırma döngüsünde potansiyel bir duraklama sinyali vermesinin ardından dolar yedi haftanın en düşük seviyesine geriledi, ancak oranlar muhtemelen daha uzun süre yüksek kalacak .

Çin yuanı %0,7 yükselirken, Güney Kore wonu %1,3'lük artışla günün en iyi performansını sergiledi.

Hindistan rupisi % 0,4 yükselirken Japon yeni %0,5 yükseldi ve dikkatler Cuma günü açıklanacak olan önemli Japon tüketici enflasyonu verilerine çevrildi .

Öte yandan, Çarşamba günü %0.7 değer kaybeden dolar, Asya ticaretinde bir sepet para birimi karşısında daha da geriledi. Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri Perşembe günü yaklaşık %0,2 düştü.

Hazine getirileri de, Federal Rezerv'in beklendiği gibi faiz oranlarını artırmasının ve gelecekteki faiz oranlarındaki artışları ele alırken dilini değiştirmesinin ardından düştü . Merkez bankası artık faiz oranlarında "sürmekte olan artışları" uygun görmüyor ve bunun yerine politika sıkılaştırmanın "uygun olabileceğini" söyledi.

Dildeki değişiklik, analistlerin Fed'in faiz oranlarını artırmaya devam etmesi için mevcut olan ekonomik boşluğu azaltacağı bahse giren bir bankacılık krizinin ardından geldi. Merkez bankası ayrıca yıl için GSYİH görünümünü bir miktar azalttı ve 2023 için faiz oranları için medyan görünümünü %5,1 olarak korudu.

ING analistleri, "Piyasaların %5,1'lik değişmeyen 2023 medyan tahminlerini ılımlı bir şekilde güvercin olarak algılaması ve genel yatırımcıların bankacılık krizine ilişkin duyarlılığının son birkaç gün içinde kademeli olarak iyileşmesiyle, dolar tabansız kaldı" dedi. not, Fed'in "güvercinçe bir zam" seçtiğine dikkat çekiyor.

Fed'in daha az şahin görünümü, potansiyel bir bankacılık krizi riskten kaçınmayı artırdığı için Asya para birimlerinde yaklaşık bir haftalık durgunluğun kırılmasına yardımcı oldu.

Fed'in daha büyük bir bankacılık krizinin muhtemelen önlendiğini yinelemesiyle, çoğu bölgesel para birimi Perşembe günü güçlü kazançlar gördü. Ancak merkez bankası, aşırı ısınan enflasyona karşı harekete geçeceğini de belirterek , bu yıl faiz indirimi planlamadığını söyledi.

Asya para birimleri daha az şahin bir Fed beklentisinden yararlanırken, yüksek faiz oranlarının yılın geri kalanında büyük kazançları sınırlaması muhtemel.

Bölgesel birimler, 2022'ye kadar faiz oranlarındaki keskin artışla hırpalandı ve bu yılki hareketin etkisinde kalmaya devam ediyor.

4 görüntüleme0 yorum
bottom of page