top of page

Asya dövizi yükseldi, Japon yeni BOJ spekülasyonu üzerine 7 ayın zirvesinin üzerine çıktı

Asya para birimlerinin çoğu Pazartesi günü dolar karşısında yükseldi, büyük ölçüde Federal Rezerv'in daha küçük faiz artırımları beklentisiyle neşelenirken, Japonya Merkez Bankası'nın başka bir şahin hamlesine ilişkin spekülasyonlar yen'i yedi aydan fazla bir süreye taşıdı. doruğa ulaşmak.
Yen , dolar karşısında %0.4 artışla 127.32'ye yükseldi ve bu hafta BOJ politika toplantısı öncesinde Mayıs sonundan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı . Merkez bankasının Aralık toplantısında beklenmedik bir şekilde şahin bir tavır takınarak gösterge niteliğindeki devlet tahvillerinin getirilerinin ticaret yapmasına izin verdiği bandı genişlettiği için para birimi yırtılıyor.
Japonya'nın 10 yıllık tahvillerinin getirisi , arka arkaya ikinci gün BOJ tarafından belirlenen %0,5 üst sınırının üzerine çıktı.
Ülkedeki enflasyonun 40 yılın en yüksek seviyelerinde seyretmesi göz önüne alındığında, piyasalar bu hafta BOJ'dan benzer hamleler için pozisyon alıyor. Pazartesi günü yayınlanan üretici fiyat endeksi enflasyon verileri , fabrika çıkış fiyatlarının Aralık ayında beklenenden fazla büyüdüğünü gösterirken, Kasım ayı okuması da daha yüksek revize edildi.
Yine de BOJ'un faiz oranlarını değiştirmeden ultra düşük seviyelerde tutması bekleniyor.
Yen'deki güç, her biri yaklaşık %0,3 düşüşle yedi ayın en düşük seviyesine inen dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri üzerinde ağırlık yarattı . Amerikan doları, son haftalarda , genel olarak Fed'i faiz artırım hızını yavaşlatmaya itmesi beklenen ABD enflasyonundaki gevşeme belirtileriyle hırpalandı.
Asya para birimleri, 2022'ye kadar faiz oranlarındaki keskin artışın ardından yüksek ABD getirilerinden gelen baskının hafifleyeceğinin habercisi olduğu için, böyle bir senaryo olasılığı üzerine yükseldi.
Endonezya rupisi %0,8 ve Filipin pesosu %0,6 oranında değer kazanarak Güneydoğu Asya'daki risk ağırlıklı birimler günün en iyi performansını sergiledi .
Avustralya doları %0,5 yükseldi ve ülkedeki yüksek enflasyonun da Merkez Bankası'nın bu yıl faiz oranlarını artırmaya devam edeceğine dair iddiaları artırmasıyla dolar karşısında beş ay sonra ilk kez 0,7 seviyesini geçti .
Çin Halk Bankası'nın orta vadeli borç verme faiz oranını değiştirmemesiyle Çin yuanı %0.1 yükseldi. Ancak ülke şimdiye kadarki en kötü COVID-19 salgınıyla boğuşurken, merkez bankası ekonomik büyümeyi desteklemek için piyasalara daha fazla likidite enjekte etti.
Yine de piyasalar, Aralık ayında çoğu anti-COVID kısıtlamasını gevşetmeye başladıktan sonra ülkede nihai bir ekonomik toparlanma için konumlanıyor.


11 görüntüleme0 yorum

Kommentare


bottom of page