top of page

Asya FX, Çin teşvikinin biraz neşe getirmesiyle sessiz kaldı, Fed bekleniyor

Asya para birimlerinin çoğu Cuma günü az hareket ederken, artan faiz oranları ve kötüleşen ekonomik görünüme ilişkin endişeler arasında Çin'deki daha fazla teşvik önleminin hissiyatı iyileştirmek için çok az şey yapmasıyla dolar son kazanımlarından sakinleşti.

Dolar, tacirlerin gelecek hafta yapılacak Federal Rezerv toplantısı öncesinde güvenli limanlara yönelmesiyle bu hafta 15 ayın en düşük seviyesinden keskin bir şekilde toparlandı . Merkez bankasının faiz oranlarını 25 baz puan artırması beklenirken, piyasalarda bankanın faiz artırım döngüsünde duraklama sinyali verip vermeyeceği belirsizliğini koruyor .

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri , Asya ticaretinde her biri %0,1 düşerek Cuma günü ılımlı bir kâr gördü. Ancak ikisi de bu hafta yaklaşık %1 kazanmaya ayarlanmıştı.

Bu, yatırımcıların Fed toplantısı öncesinde risk odaklı varlıklara karşı temkinli davranmasıyla çoğu Asya biriminin haftalık bazda kayıplara yöneldiğini gördü.

Çin yuanı, güçlü düzeltmenin ardından güçlendi ve teşvik önlemlerine odaklanıldı

Yuan, Halk Bankası'nın oldukça güçlü günlük orta nokta belirlemesinin ardından Cuma günü %0.1 yükseldi. Para birimi, hafta boyunca Çin'de ekonomik büyümenin yavaşlamasına ilişkin endişelerle darp edildikten sonra 7.2 seviyesinden toparlanarak dolar karşısında toparlandı.

Çin'in en büyük para birimi düzenleyicisi Cuma günü, basında çıkan haberlerde ülkenin en büyük devlet bankalarının yuanı desteklemek için dolar satarak döviz piyasalarına müdahale ettiğini söyledikten sonra, ülkenin yuanı desteklemek için daha fazla önlem alacağını söyledi.

Teşvik cephesinde, Çin'in en büyük ekonomik planlamacısı Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu, otomobil ve tüketici elektroniği harcamalarını desteklemeyi amaçlayan yeni önlemleri açıkladı .

Hareket, ülkedeki yavaşlayan ekonomik toparlanma için daha fazla desteğe işaret ederken, artan likidite aynı zamanda yuan üzerinde daha fazla baskının habercisi. Daha geniş pazarlar da yeni teşvik tedbirlerinden pek memnun görünmüyordu.

Yuan, dolara karşı %4 düşüşle bu yıl en kötü performans gösteren Asya para birimlerinden biri.

Diğer Asya para birimleri sessiz kaldı, Güney Kore wonu %0,3 düşerken Avustralya doları yatay seyretti.

Japon yeni sabit, TÜFE enflasyonu Haziran'da arttı

Veriler tüketici fiyat endeksi (TÜFE) enflasyonunun Haziran boyunca sabit kaldığını gösterdiği için Japon yeni yatay seyretti . Okuma, hükümetin yüksek fiyatları frenleme önlemlerine rağmen Japon enflasyonunun toparlanmaya başladığını ve sonunda Japonya Merkez Bankası'nı (BOJ) para politikasını sıkılaştırmaya zorlayabileceğini gösterdi. Çekirdek enflasyona ilişkin bir okuma da 40 yılın en yüksek seviyelerine yakın kaldı.

Yine de, bir Reuters anketi, piyasaların büyük ölçüde BOJ'un önümüzdeki hafta toplandığında getiri eğrisi kontrol politikasını sürdürmesini beklediğini gösterdi.7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page