top of page

Asya FX, dolar şirketleri ve Çin yuanı 5 ayın en düşük seviyesine gerilerken sessiz kaldı

Çoğu Asya para birimi Perşembe günü çok az hareket etti ve dolar, ABD borç limitinin yükseltilmesine ilişkin iyimserlik ve para politikasına ilişkin daha fazla ipucu beklentisiyle yedi haftanın zirvelerini ölçeklendirdi.

Çin yuanı, ülkedeki yavaşlayan ekonomik toparlanmaya ilişkin artan endişeler arasında beş ayın en düşük seviyesini gören önemli bir aykırı değerdi.

Yuan %0,1 düşerek psikolojik açıdan önemli olan 7 seviyesini Aralık ayının başından bu yana ilk kez dolar karşısında geçti. Hükümet ve tüccarlar tarafından yakından izlenen 7 seviyesinin kırılması, genellikle Çin para biriminde daha fazla kaybın habercisidir.

Nisan ayı için beklenenden daha zayıf bir dizi ekonomik okuma, yılın başlarında COVID-karşıtı önlemlerin kaldırılmasına rağmen ülkede yavaşlayan bir toparlanmaya işaret etti. Piyasalar ayrıca Çin Halk Bankası'nın ekonomiyi desteklemek için faiz oranlarını daha da indirebileceği spekülasyonlarına başladı ki bu yuan için kötü bir işarettir.

Bu hafta başlarında 7 seviyesini aşan offshore yuan % 0,3 düştü.

Biden Yönetimi'nin borç limitinin yükseltilmesi konusunda bu hafta en kısa sürede bir anlaşmaya varılabileceğini söylemesiyle birlikte, daha geniş Asya para birimleri, güçlenen doların baskısı altında yataydan düşüğe doğru hareket etti.

Hareket, ABD'nin borç temerrüdüne ilişkin korkuları azalttı ve sermaye akışını yeniden dolara ve Hazine tahvillerine yönlendirdi.

Japon yeni, gece boyunca yaşanan sert kayıpların ardından %0.1 yükselirken, Tayvan doları ve Singapur doları her iki yönde de %0.1'den az hareket etti.

Yen, Japonya'nın devasa ticaret açığının Nisan ayında beklenenden fazla düştüğünü gösteren verilerden biraz destek aldı. Ancak Japonya'nın ithalat ve ihracatındaki düşüş, özellikle önemli ihracat pazarlarında yavaşlayan talep arasında, ülke için daha fazla ekonomik ters rüzgara işaret etti.

Avustralya doları , beklenenden zayıf gelen işgücü verilerinin, Merkez Bankası'nın faiz oranlarını artırmaya devam etmesi için daha az ekonomik boşluk payı olduğuna işaret etmesiyle %0,2 düştü .

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri, gecelik ticarette yedi haftanın en yüksek seviyesine çıktıktan sonra Asya ticaretinde yatay seyretti.

Piyasalar şimdi bu hafta bir dizi Federal Rezerv konuşmacısını, en önemlisi de Cuma günü para politikası hakkında daha fazla ipucu için Başkan Jerome Powell'ı bekliyor.

Fed yetkilileri, bu hafta başında para politikası konusunda şahin bir görüş sundular ve politika yapıcılar arasında enflasyonun hala çok yüksek olduğu ve Fed'in faiz oranlarını daha da artırabileceği konusunda genel fikir birliği oluştu.

Bu , Fed Fonu'nun gelecekteki fiyatları tarafından önerildiği gibi, Fed'in Haziran ayında oranları duraklatacağına dair piyasa beklentilerine aykırıydı . Ancak ABD faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalması nedeniyle, Asya para birimlerinin önümüzdeki aylarda artan bir baskıyla karşı karşıya kalması muhtemeldir.26 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page