top of page

Asya FX, ekonomik korkular arasında dolar sessiz kaldı, Kivi şahin RBNZ ile yükseldi

Asya para birimleri Çarşamba günü düz-düşük aralığında hareket ederken, zayıf ekonomik verilerin bu yılki ekonomik yavaşlamayla ilgili artan endişeleri artırmasıyla dolar iki ayın en düşük seviyesinde kaldı.

Yeni Zelanda Doları , Yeni Zelanda Merkez Bankası'nın oranları beklenenden fazla 50 baz puan artırmasının ve yüksek enflasyona karşı daha fazla önlem almasının ardından %0,6 yükselerek küresel para birimleri arasında tek aykırı değer oldu . Ancak merkez bankası, ülke bu yılın başlarında Gabrielle kasırgasının etkisinden kurtulurken ekonomik büyümenin yavaşlayacağı konusunda da uyarıda bulundu.

Ancak diğer para birimlerinin çoğu, Asya'daki ticaret hacimlerinin de Çin pazarındaki bir tatil nedeniyle durgunlaşmasıyla düşüş eğilimi gösterdi.

Filipinler pesosu, verilerin Mart ayında enflasyonun beklenenden daha fazla düştüğünü göstermesiyle %0,2 düştü ve Singapur doları, perakende satışların Şubat ayında beklenenden çok daha fazla toparlanmasının ardından bazı kayıplarını telafi etti .

Japon yeni yataydı, ancak artan güvenli liman talebi nedeniyle son iki gündeki kazançlarında oturuyordu. Veriler ayrıca, Japonya'nın hizmet sektörünün Mart ayında beklenenden daha yüksek bir hızda büyüdüğünü ve imalat faaliyetlerindeki düşüşü büyük ölçüde dengelediğini gösterdi .

Hindistan rupisi, RBI'nin faiz oranlarını 25 baz puan artırmasının beklendiği Perşembe günkü Rezerv Bankası toplantısı öncesinde %0.1 düştü .

Avustralya doları , Merkez Bankası'nın faiz oranlarını sabit tutmasının ardından Salı günü kayıplarını genişleterek %0.1 düştü . Ancak RBA Başkanı Philip Lowe'nin , özellikle enflasyon inatçı olmaya devam ederken, oranların daha da yükselebileceği konusunda uyarmasının ardından döviz bazı kayıplarını geri aldı .

ABD doları, Asya ticaretinde dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemlerinin çok az hareket etmesiyle iki ayın en düşük seviyesinde seyrediyor . ABD iş ilanlarının Şubat ayında beklenenden fazla düşmesinin ardından, iş piyasasında biraz daha soğumaya işaret etmesiyle dolar, gecelik ticarette değer kaybetti .

Veriler, Cleveland Federal Rezerv Bankası Başkanı Loretta Mester'in, enflasyonun hala nispeten yüksek olduğu göz önüne alındığında, ekonomik zayıflığa rağmen faiz oranlarının muhtemelen artacağına dair yaptığı uyarıyı büyük ölçüde geçersiz kıldı.

Ancak soğuyan istihdam piyasası ve giderek kötüleşen ekonomik koşullarla birlikte piyasalar, Fed'in faiz oranlarını artırmaya devam etmek için daha ne kadar boşluk payı olması gerektiğinden şüphe duyuyordu. Bu düşünce dolar üzerinde baskı oluştururken, ABD Hazine tahvil getirileri de son üç günde keskin bir düşüş yaşadı.

Daha az şahin bir Fed beklentisi Asya para birimleri için iyiye işaret olsa da, ekonomik yavaşlama korkuları piyasaları risk odaklı varlıklara karşı temkinli tuttuğu için bölgesel piyasalar çok az destek gördü. Altın gibi güvenli limanlar talebi artırdı ve sarı metal şimdi yeni rekor seviyeye çok yakın.
6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page