top of page

Asya FX, karışık ABD ve Çin ekonomik ipuçları arasında sakin, dolar yatay seyrediyor

Verilerin Çin ekonomisinde biraz karışık bir toparlanma göstermesi ve tüketici enflasyonunun beklendiği gibi düşmesinin ardından doların yaklaşık bir ayın en düşük seviyesinde kalmasıyla çoğu Asya para birimi Çarşamba günü düz-düşük aralığında işlem gördü .

Çin yuanı , imalat sektörü COVID-dönemi düşük seviyelerinden kurtulmak için mücadele ederken, verilerin endüstriyel üretimin Şubat ayında beklenenden daha az büyüdüğünü göstermesinin ardından %0,2 düştü .

Ancak perakende satışlar beklendiği gibi yükselirken, beklenenden yüksek sabit varlık yatırımı, bu yılın başlarında anti-COVID önlemlerinin kaldırılmasının ardından ekonominin belirli yönlerinin toparlandığını gösterdi.

Yine de, genellikle Çin ekonomisinin bel kemiği görevi gören imalat sektöründeki zayıflık, daha büyük bir toparlanmanın hâlâ çok uzak olduğunu gösterdi. Çin'in bölge için baskın bir ticaret ortağı olarak konumu göz önüne alındığında, Çin'deki bir toparlanma daha geniş Asya ekonomisi için iyiye işaret.

Daha geniş Asya para birimleri, bir gecede açıklanan verilerin ABD ekonomisi hakkında karışık ipuçları vermesiyle sessiz kaldı. Japon yeni dolar karşısında %0,2 düşerken, Filipin pesosu %0,3 artarak Güneydoğu Asya'daki kazançlara öncülük etti.

ABD tüketici fiyat endeksi enflasyonu (TÜFE) Şubat ayında beklendiği gibi hafifledi. Ancak beklenenden daha katı olan çekirdek TÜFE enflasyonu, fiyat baskılarının hala nispeten yüksek olduğunu gösterdi ve bu da Federal Rezerv'in para politikasını sıkılaştırması için daha fazla baskı oluşturabilir.

Piyasalar, bankacılık sektörü üzerindeki artan baskı göz önüne alındığında, Fed'in faiz oranlarını yükseltmek için sınırlı bir ekonomik alana sahip olacağına dair iddiaya giriyor. Geçen hafta çok sayıda bölgesel bankanın batmasının ardından ABD hükümeti sektöre müdahale etti.

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri Çarşamba günü yatay işlem gördü ve son birkaç seansta büyük kayıplar verdi.

ABD üretici fiyat enflasyonu ve perakende satış verileri günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak ve önümüzdeki hafta yapılacak Fed toplantısı öncesinde ekonomi hakkında daha fazla ipucu vermesi bekleniyor . Merkez bankasının faiz oranlarını 25 baz puan artırması bekleniyor.

Hindistan rupisi, Salı günü açıklanan verilerin ülkedeki toptan enflasyonun Şubat ayında beklenenden çok daha az büyüdüğünü göstermesinin ardından %0,2 düştü . Okuma, tüketici enflasyonunda bir gevşeme olduğunu gösteren daha önceki verilerle birleştiğinde , Merkez Bankası'nın gelecekte gelecekteki faiz artırımlarını er ya da geç tutacağına dair bahisleri artırdı.

Güney Kore wonu , verilerin ülkenin devasa ticaret açığının Şubat ayında hafifçe daraldığını göstermesiyle %0.1 yükseldi.


9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page