top of page

Asya FX, Powell'ın konuşması öncesinde doların 2 ayın en yüksek seviyesine ulaşmasıyla sessiz kaldı

Çoğu Asya para birimi Cuma günü düz-düşük aralığında hareket etti ve bu hafta Federal Rezerv yetkililerinden gelen bazı şahin ipuçlarını takiben güçlenen doların baskısı altında kaldı ve şimdi odaklar Başkan Jerome Powell'ın yaklaşan konuşmasına çevrildi .

Çin'de COVID sonrası yavaşlayan ekonomik toparlanmaya ilişkin endişeler, ülkeden gelen bir dizi beklenenden daha zayıf okumanın ardından Asya'ya yönelik hissiyatın da azalmasına neden oldu.

Yuan , dolar karşısında psikolojik açıdan önemli olan 7 seviyesinin daha da altına inerken %0,1 düşerek beş ayın en düşük seviyesine ulaştı . Döviz bu hafta başlarında seviyeyi geçti ve önümüzdeki günlerde daha fazla zayıflaması bekleniyor.

Piyasalar ayrıca Çin Halk Bankası'nın ekonomik büyümeyi desteklemek için faiz oranlarını daha da düşüreceğine dair bahis oynuyor.

Çin'in maruz kaldığı diğer para birimlerinin çoğu Cuma günü geri çekildi. Malezya ringgiti %0,3 oranında değer kaybederken, Singapur doları %0,1 oranında değer kaybetti.

Avustralya doları % 0,2 yükseldi, ancak yavaşlayan yerel ekonomik büyümeyle ilgili endişelerin ağırlık kazanmasıyla birlikte ikinci kez kayıplarla dolu bir haftaya yöneldi.

Japon yeni de , ülkedeki tüketici enflasyonunun Nisan ayında yeniden 40 yılın zirvesine yükseldiğini göstermesiyle %0,2 yükselerek günün birkaç aykırı değeri arasında yer aldı . Enflasyonda sürekli bir artış, Japonya Merkez Bankası'nın şahin bir görünüme sahip olmasına neden olabilir , ancak banka son zamanlarda ultra gevşek politikasını yakın vadede sürdürmeyi planladığının sinyalini verdi.

ABD borç tavanının yükseltilmesine ilişkin iyimserliğin güvenli liman varlıklarından keskin çıkışlara yol açmasıyla yen de bu hafta sert kayıplar veriyordu. Hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi milletvekilleri, ABD'nin temerrüde düşmesini önlemek için bir anlaşmaya varmaya yakın olduklarının sinyalini verdiler.

Olumlu sinyaller, bu hafta Federal Rezerv yetkililerinden gelen bir dizi şahin yorumla birleştiğinde, doları iki ayın en yüksek seviyesine çıkardı.

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri Cuma günü hafifçe düştü, ancak bu hafta her biri yaklaşık %0,9 artmaya ayarlandı.

Fed yetkilileri arasındaki genel fikir birliği, ABD enflasyonunun hala çok yüksek olduğu ve bunun da faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalmasının muhtemel olduğu yönündeydi. Bazı politika yapıcılar ayrıca daha fazla potansiyel oran artışı konusunda uyarıda bulundu.

Yine de, Fed Fonu vadeli fiyatları, piyasaların genel olarak Fed'in Haziran ayına kadar faiz artırım döngüsündeki bir duraklamayı fiyatladığını gösteriyor. Ancak ABD faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalması muhtemel olduğundan, Asya para birimleri önümüzdeki aylarda daha fazla aşağı yönlü risklere hazır.

Şimdi odak noktası , para politikası hakkında daha fazla ipucu için günün ilerleyen saatlerinde Washington DC konferansında Fed Başkanı Jerome Powell'ın da yer aldığı bir panel tartışması .13 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page