top of page

Asya FX sessizleşti, Çin PMI'ları yaklaşırken dolar firmaları

Asya para birimlerinin çoğu Perşembe günü, önemli Çin ekonomik verileri öncesinde ihtiyatla dar bir aralıkta kalırken, bir bankacılık krizine ilişkin korkuların azalması, Hazine tahvil getirilerinde keskin artışlara ve dolardaki toparlanmaya yol açtı.

Dolar, gecelik ticarette yükseldi ve bankacılık sektörü üzerindeki baskının azalmasıyla birlikte piyasaların kısa vadede ABD faiz artırımlarına ilişkin görünümünü yeniden değerlendirmesiyle Asya seansında hafifçe güçlendi .

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli kontratları , gecelik ticarette %0,2'lik artışın ardından %0,1'den az yükseldi.

Çin yuanı, yatırımcılar Asya'nın en büyük ekonomisine ilişkin bir dizi sinyali sindirirken yatay seyretti. Başbakan Li Qiang, ekonominin yıla durgun bir başlangıcın ardından Mart ayında iyileştiğini ve hükümetin destekleyici tedbirler almaya devam edeceğini söyledi.

Ancak Pekin, Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen'in Amerika ziyaretine misilleme yapılacağı konusunda uyarıda bulunduğundan, açıklamalarıyla ilgili iyimserlik, ABD-Çin gerilimlerinin kötüleşmesi korkusuyla bir şekilde dengelendi.

Şimdi odak noktası doğrudan Çin'in Cuma günü yayınlanacak olan Mart ayı imalat ve hizmet sektörü faaliyet verilerine çevrildi. Analistler, faaliyetin Şubat ayında COVID öncesi seviyeleri geçmesinin ardından büyümede bir miktar soğuma bekliyorlar.

Çin, Çin mallarına yönelik yavaşlayan küresel talebin yanı sıra durgun iç tüketimden kaynaklanan artan ekonomik ters rüzgarlarla karşı karşıya.

Daha geniş Asya para birimleri, Çin'in maruz kaldığı birimlerin küçük kayıplar vermesiyle birlikte düşüş kaydetti. Malezya ringgiti ve Filipin pesosu sırasıyla %0,2 ve %0,1 düşerken, Singapur doları %0,1'den az düştü.

Tayland bahtı, verilerin ihracatın Şubat ayında beklenenden daha yavaş da olsa düşmeye devam ettiğini göstermesiyle %0,2 düştü . Ülkenin ticaret açığı da önceki aya göre keskin bir şekilde küçüldü.

Avustralya doları, Merkez Bankası'nın mevcut faiz artırım döngüsünü Nisan ayına kadar durdurabileceğine dair artan bahisler arasında yatay seyretti. Analistler, enflasyon Şubat ayında daha da gerilerken, RBA'nın nihai faiz oranı için tahminlerini de düşürdüler .

Japon yeni %0.2 yükseldi, ancak dolardaki yeniden canlanmanın baskısı altına girdiğinden gece boyunca yüksek kayıplar veriyordu.

Dolar, bankacılık sektörü üzerindeki baskının azalmasıyla birlikte, yüksek enflasyona karşı hareket etmeye devam eden Merkez Bankası'nın daha fazla faiz artırımı yapma şansının piyasa fiyatlarına yansımasıyla son dönemdeki kayıplarının bir kısmını azalttı .

Hazine getirileri de gecelik ticarette yükseldi.

Ancak hem dolar hem de getiriler, bir bankacılık krizi korkusunun Fed'in süresiz olarak şahin kalacağına dair beklentileri azaltmasıyla Mart ayında sert düşüşler yaşıyordu.6 görüntüleme0 yorum

Kommentare


bottom of page