top of page

Asya FX yatay, dolar sabit, Fed ve merkez bankaları odakta

Asya para birimlerinin çoğu Cuma günü çok az hareket ederken, piyasalar bu hafta bir dizi merkez bankası toplantısı, en önemlisi de Federal Rezerv olmak üzere, piyasalar gerilerken dolar son kazanımlarını korudu.

Çin'de daha fazla politika desteğine ilişkin sinyaller, Fed'in gelecekteki oran eylemlerine ilişkin planlarına ilişkin belirsizliğin yatırımcıları risk odaklı varlıklardan çekinmesine neden olurken, zayıf hissiyata pek yardımcı olmadı.

Merkez bankasının Çarşamba günü faiz oranlarını 25 baz puan artırması bekleniyor . Ancak, ABD enflasyonunun hala bankanın yıllık hedef aralığının üzerinde seyretmesi göz önüne alındığında, bu yıl daha fazla faiz artışı sinyali verip vermeyeceği henüz belli değil.

Dolar, Asya ticaretinde istikrar kazandı, dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri 101 işareti civarında seyrediyor. Her iki enstrüman da Temmuz başındaki 15 ayın en düşük seviyesinin oldukça üzerinde işlem görüyordu.

Bu hafta ayrıca , bankanın faiz oranlarını 25 baz puan artırmaya ayarladığı Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası toplantısı da odak noktası.

Japon yeni firmaları ve BOJ odakta

Yen Pazartesi günü %0.3 yükseldi ve Japonya'nın en yüksek para birimi bakanının enflasyonun beklenenden daha sert ilerlediğini kabul etmesiyle geçen haftaki büyük kayıplarını toparladı.

Ancak bu eğilime rağmen, Japonya Merkez Bankası yakın vadede aşırı gevşek politikasını sıkılaştırmayı planladığına dair çok az işaret verdi ve bu Cuma günü faiz oranları ve getiri eğrisi kontrol önlemlerini desteklemesi bekleniyor . Japon Hükümeti ayrıca Pazartesi günü enflasyonun bu yıl muhtemelen daha da ılımlı olacağını söyledi.

BOJ'un güvercin görünümü, yen üzerinde aşağı yönlü baskıyı artırıyor ve bu hafta Fed'in faiz artırımı yerel ve ABD faiz oranları arasındaki farkı daha da açacak.

Riskli ve düşük riskli borç arasındaki fark daraldıkça, faiz artışının diğer birçok Asya para birimi üzerinde baskı oluşturması bekleniyor.

Tayvan doları %0,1 düşerken Güney Kore wonu %0,3 yükseldi. Hindistan rupisi yatay seyrederken, Avustralya doları Çin'de daha fazla teşvik önlemi beklentisiyle yükseldi.

Çin yuanı zayıflıyor, daha fazla teşvik neşe getirmekte başarısız oluyor

Çin yuanı , Çin Halk Bankası'nın güçlü bir orta nokta sabitlemesinden çok az destek alarak %0.1 düştü.

Piyasalar, Pekin'in ülkedeki özel yatırımları desteklemek için daha fazla önlem alma sözünden de etkilenmiş görünüyor. Pazartesi günü yayınlanan bir bildiride, hükümetin özel şirketlerin ulaşım, su ve diğer altyapı sektörlerine girmesine izin vermeyi planladığı ve ayrıca ülkeye yatırım yapmayı kolaylaştıracak politikalar yayınlayacağı belirtildi.

Çinli yetkililer ayrıca, ikinci çeyrekte ekonomik büyümenin keskin bir şekilde yavaşlamasının ardından likidite önlemlerini artırma sözü verdiler. Ancak likiditedeki herhangi bir artış yuan için negatif.
16 görüntüleme0 yorum

コメント


bottom of page