top of page

Asya hisseleri Çin gayrimenkullerindeki düşüşe rağmen yükselişte

Küresel yatırımcıların sorunlu Çin emlak sektörünü yeniden satmasına rağmen Asya hisse senedi piyasaları Perşembe günü toparlandı ve dolar güçlendi.

MSCI'nın Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerini kapsayan en geniş endeksi %0,1 arttı ve bu ay şu ana kadar %4,3 artış kaydetti.

Gösterge 10 yıllık Hazine bonolarının getirisi, Çarşamba günü ABD kapanışı olan %4,508'e kıyasla %4,4902'ye ulaştı.

Yatırımcıların daha yüksek Fed fon oranları beklentileriyle yükselen iki yıllık getiri, ABD'nin %4,936 kapanışına kıyasla %4,9277'ye ulaştı.

Avustralya hisseleri %0,26 yükselirken, Japonya'nın Nikkei borsa endeksi %1,53 yükseldi.

Hong Kong'un Hang Seng Endeksi erken kazanımını tersine çevirerek öğleden sonra %0,25 kayıpla seyrederken, Çin'in bluechip CSI300 Endeksi %0,1 yükseldi.

Çin'in sorunlu emlak sektörü, Reuters'in Çinli yetkililer tarafından Ping An Insurance Group'tan Country Garden Holdings'te çoğunluk hissesi almasının istendiği yönündeki bir haberin ardından bir gün önce büyük hisse senetlerinin çoğunun yükselişe geçmesinin ardından Perşembe günü yakından izleniyor.

Ping An'ın bir sözcüsü, hükümet tarafından şirketle temasa geçilmediğini söyledi ve Reuters'in planı bilen dört kaynağa atıfta bulunan raporunu yalanladı.

Hang Seng Anakara Emlak Endeksi Perşembe günü %3,73 kayıp yaşadı ve Hong Kong geliştiricilerini kapsayan Hang Seng Emlak Endeksi %0,7 düştü.

BNP Paribas (OTC: BNPQY ) Asya Pasifik Hisse Senedi ve Türev Stratejisi Başkanı Jason Lui, "Hisse senedi yatırımcılarının hâlâ Çin mülklerinden çekindiklerini düşünüyorum çünkü çok fazla bilinmeyen var" dedi .

"Yatırımcılardan emlak krizi öncesi günlere dönmelerini istemek zor; temelde emlak, Çin'in ekonomik kalkınmasında ileriye dönük olarak çok farklı bir rol oynayacak.

"Mülkiyetin GSYİH ve duyarlılık üzerinde bir engel oluşturmayı bırakması gerekiyor, böylece yatırımcılar gerçek büyüme faktörlerine yönelebilirler."

Avrupa'daki erken işlemlerde pan-bölge Euro Stoxx 50 vadeli işlemleri %0,1 artışla, Alman DAX vadeli işlemleri %0,05 düşüşle, FTSE vadeli işlemleri %0,16 düşüşle 7.401,5 seviyesinde,

ABD hisse senedi vadeli işlemleri S&P 500 e-minis %0,06 düşüşle 4.396,8 seviyesinde gerçekleşti.

Resmi istatistiklere göre Perşembe günü yayınlanan Ekim ayı Çin enflasyon rakamları, Eylül ayına göre yüzde 0,1, bir önceki yıla göre ise yüzde 0,2 düşüş gösterdi.

Dolar yen karşısında %0,03 düşüşle 150,93'e geriledi. 31 Ekim'de bu yılın en yüksek seviyesi olan 151,74'e doğru geri dönüyor.

Avrupa tek para birimi, bir ayda %1,25 artışla gün için %0,0 artışla 1,0708 dolardan işlem görürken, doların diğer büyük ticaret ortaklarının para birimleri sepetine karşı değerini takip eden dolar endeksi 105,51'e yükseldi.

Dolar, Fed'in faiz artırımlarına son vereceğine dair artan güvenin etkisiyle geçen hafta yaşanan sert satışların ardından toparlandı. Enflasyonun hala ABD Merkez Bankası'nın %2 hedefinin üzerinde olması nedeniyle faiz indiriminin ufukta görünüp görünmediği konusunda daha az fikir birliği var.

Wall Street'te S&P 500 %0,10 ve Nasdaq Composite %0,08 arttı. Dow Jones Endüstriyel Ortalaması yüzde 0,12 düştü.

S&P 500 endeksi üst üste sekizinci günde de yükselerek son iki yılın en uzun galibiyet serisini sürdürdü.

Federal Reserve geçen hafta gösterge gecelik faiz oranını mevcut %5,25-%5,50 aralığında tuttu ve merkez bankasının gelecek ayın ortasında tekrar toplanması bekleniyor.

Perşembe günü yayınlanan ABD haftalık işsizlik başvuruları, ülkenin işgücü piyasasının performansının bir göstergesi olarak yakından izlenecek. Ekonomistler geçen hafta 217.000 olan başvuruların 219.000'e ulaşacağını tahmin ediyor.

Petrol fiyatları Çarşamba günü ABD ve Çin'de talebin azalmasına ilişkin endişeler nedeniyle yüzde 2'nin üzerinde düşüşle üç aydan fazla bir sürenin en düşük seviyesine geriledi.


Perşembe günü Asya ticaretinde ABD ham petrolü %0,15 artışla varil başına 75,44 dolara yükseldi. Brent ham petrolü varil başına 79,68 dolara yükseldi.

Altın biraz daha düşüktü. Spot altının ons fiyatı 1948,9332 dolardan işlem gördü.
3 görüntüleme0 yorum
bottom of page