top of page

Asya hisseleri dalgalı piyasalarda düştü

Asya hisseleri, Wall Street'teki gecelik düşüşlerin ardından Salı günü düştü ve dolar geçen haftaki zirvesinin altında seyretti, ancak trader'ların ana odak noktası merkez bankası toplantılarına ve ABD kazanç sezonunun ilk aşamalarına yaklaşmaktı.
MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi, önceki günün %1.8'lik kazancının bir kısmını geri alarak ve geçen haftanın iki yılın en düşük seviyesine geri dönerek %0.46 düştü.
Alibaba (NYSE: BABA ) Samsung (KS: 005930 ) ve Nintendo gibi Asya teknoloji hisseleri , Apple'ın (NASDAQ: AAPL ) bir sonraki işe alım ve harcama büyümesini yavaşlatmayı planladığı raporlardan etkilenen ABD hisse senedi piyasalarının bir gecede düşüşle kapanmasının ardından düşüşlere öncülük etti. yıl. [.N]
Yine de, piyasaların sağlam bir yön bulmakta zorlandığına bir işaret olarak, ABD S&P ve Nasdaq vadeli işlemleri erken Asya ticaretinde yaklaşık %0,3 yükseldi ve Japon Nikkei Pazartesi günkü ralli için tatilde olmasının ardından %0,8 yükseldi.
JPMorgan (NYSE: JPM ) küresel pazar stratejisti Kerry Craig, "Şu anda biraz 'sayılarla boyama' gibi bir şey, doldurmanız gereken bir resminiz var, ancak henüz tüm renklere sahip değiliz," dedi. Varlık Yönetimi.
"ABD'de işgücü piyasasının yönü ve işsizlik oranı ve merkez bankalarının geri adım atıp 'enflasyonda zirve bu ve bu kadar şahin olmamıza gerek yok' deyip söylemeyeceği (örneğin) eksik olan birkaç şey var. ' veya 'gerçekten agresif olacağız'.
Piyasalar, CME'ye göre, piyasa fiyatları hala %30'luk bir şansa işaret etse de, ABD Merkez Bankası'nın önümüzdeki hafta yapacağı toplantıda 100 baz puanlık muazzam bir artış ihtimaliyle flört etmekten uzaklaşarak 75 baz puanlık büyük bir faiz artışı bekliyor. Fedwatch aracı.
Geçen haftanın sonlarında 100 baz puanlık beklentilerin gerilemesi, Cuma günü ABD'de ve Pazartesi günü Asya ve Avrupa'da hisse senetlerinin değer kazanmasına yardımcı oldu.
Avrupa Merkez Bankası ve Japonya Bankası Perşembe günü bir araya geldi ve ECB'nin 25 baz puanlık bir artışla pandemi döneminin en düşük seviyelerinden faizleri yükseltmeye başlaması beklenirken, aşırı güvercin BOJ'dan çok az değişiklik bekleniyor.
"Arka planda ABD'de kazanç mevsimi var ve ABD'nin yaklaşık %9-10'u için tam yıl rehberliğinin çok yüksek olduğunu düşündüğümüz için bunun piyasalar üzerinde başka bir baskı kaynağı olmasını bekliyoruz" dedi. Craig.
Goldman Sachs Group Inc (NYSE: GS ), üç aylık kârda %48'lik bir düşüş bildirdikten sonra, ekonomik görünüm kötüleştikçe, gece boyunca işe alımları yavaşlatabileceği ve giderleri azaltabileceği konusunda uyardı. Ancak bu, analistlerin beklentilerini aştığı için hisseleri %2,5 arttı.
Döviz piyasalarında dolar, geçen haftaki yirmi yılın zirvesinden yavaş geri çekilmesine devam etti.
Euro, 2002'den bu yana ilk kez geçen hafta bir ABD dolarının altına düştüğü kısa süreli düşüşün ardından toparlandıktan sonra 1.0143$ oldu ve bir dolar, geçen hafta gördüğü 24 yılın en yüksek seviyesi 139.39'un altında 138.34 Japon Yeni aldı.
ABD 10 yıllık gösterge getirisi, bu ay şu ana kadar %3 seviyesinden her iki yönde de kırılmak için mücadele ederek %2.9781 oldu.
İki yıllık getiri %3.1702 idi.

Net bir yön bulmakta zorlanan bir diğer varlık sınıfı olan petrol, bir gecede %5 kazandıktan sonra erken kayıpları geride bırakarak yatay işlem görüyordu.
Brent ham petrolü varil başına 106.30 dolardan ve ABD ham petrolü 102.58 dolardan işlem gördü. Spot altın , ons başına 1.706$'da yumuşak kaldı.


5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page