top of page

Avrupa borsalarının pozitif seyri sürüyor

Avrupa borsaları Çarşamba günü yükselişe geçerek olumlu ekonomik verilerin desteğiyle yeni yıla pozitif başlangıcını sürdürdü.


DAX ve CAC 40 %1,1 ve FTSE 100 %0,2 artışla işlem gördü.


Çarşamba günü açıklanan verilere göre Fransa’da enflasyon, Aralık ayında beklenmedik bir şekilde düştü ve AB standartlarına uyumlu yıllık enflasyon oranı, Kasım ayındaki %7,1 seviyesinden %6,7'ye gerileyerek bu hafta başında komşu Almanya'dan gelen olumlu haberleri devam ettirdi.


Ayrıca fiyat baskılarının azalmasıyla birlikte Euro Bölgesi’nin ticari faaliyetleri, geçen yılın sonunda düşünülenden daha az daraldı ve bölgenin nihai Bileşik Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) 47,8 puan olan önceki aya göre Aralık ayında 49,3'e yükseldi.


Bu rakamlar Avrupa Merkez Bankasının (ECB) parasal sıkılaştırmaya beklenenden daha erken ara verebileceğini ve Euro Bölgesi'ndeki resesyonun beklendiği kadar derin olmadığı bir senaryoya katkıda bulunabileceğini gösteriyor.


Seansın ilerleyen saatlerinde ABD’den gelecek istihdam rakamları ve son Fed toplantısının tutanakları olacak.


Yatırımcılar muhtemelen Fed politikacılarının faizlerin yönü hakkında ne düşündüklerine dair ipucu için raporu tarayacak. Mevcut piyasa hissiyatı, Fed'in bir sonraki toplantısında gösterge faiz oranında çeyrek puanlık bir artış beklerken güvercinler ve şahinler arasında nihai oranın ne kadar yükselmesi gerektiğine ilişkin ayrışma da ilgi çekecek.


Petrol fiyatları, ekonomik faaliyetin küresel bir durgunluktan etkileneceği ve dolayısıyla 2023'te talep üzerinde baskı yaratacağı endişeleriyle Çarşamba günü düşerek zayıf seyrini sürdürdü.


Bu görünüm öncesinde IMF Başkanı, küresel büyümenin ana motorları olan Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Çin'in faaliyetlerinin zayıflaması nedeniyle küresel ekonominin büyük bir kısmının, 2023'te zor bir yıl geçireceği uyarısında bulundu.


Amerikan Petrol Enstitüsü, Pazartesi günkü tatilin ardından ham petrol stoklarına ilişkin haftalık verileri açıklayacak.


WTI %1,8 düşüşle 75,53 dolardan işlem görürken Brent %1,9 düşüşle 80,55 dolara geriledi. Her iki sözleşme de Salı günü %4'ün üzerinde düşüş kaydetti.


Öte yandan altın vadeli işlemleri %1,2 artışla 1.867,25 dolar olurken euro/dolar %0,7 artarak 1,0623'ten alıcı buldu.

7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page