top of page

Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme


Önümüzdeki hafta hisse senedi piyasaları ikinci çeyreğe başlarken OPEC toplanacak. Avustralya ile Yeni Zelanda merkez bankaları son faiz kararlarını açıklarken ABD'nin çok önemli aylık istihdam raporu paylaşılacak.

1. Tarım dışı istihdam

Piyasa gözlemcileri Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam raporuna bakarak Fed’in faiz artırımlarına rağmen geçtiğimiz yıl güçlü kalan iş gücü piyasasının durumuna ilişkin yeni bir değerlendirme yapacak.

Ekonomistler, Şubat ayındaki 311.000 kişilik artışın ardından Mart ayında ABD ekonomisinin 238.000 istihdam yaratmasını bekliyor. Ortalama saatlik kazançların yıllık %4,3 oranında artacağı tahmin ediliyor ki bu, Temmuz 2021'den bu yana en yavaş oran olacak.

Mart ayı istihdam raporu, Fed'in Mayıs ayında gerçekleştireceği toplantı öncesindeki son rapor olacak ve yatırımcılar, politikacıların son bir kez daha faiz artırıp artırmayacağı konusunda bölünmüş durumda. İstihdam yaratma açısından 200.000'in üzerinde bir artışın, 25 baz puanlık bir faiz artırımı beklentilerini desteklemesi muhtemel.

Fed yetkilileri, enflasyonla mücadeleye yardımcı olmak için faizlerin bu yılın geri kalanında mevcut seviyelerde kalmasını beklediklerini belirtti.

2. Diğer veriler, Fed konuşmaları

Cuma günü açıklanacak olan Mart ayı istihdam raporu öncesinde ekonomik takvimde Salı günü Şubat ayı iş olanakları ve Çarşamba günü Mart ayı özel sektör i̇şe alımları yer alıyor.

ISM’in imalat ve hizmet satın alma yöneticileri anketleri sırasıyla Pazartesi ve Çarşamba günü açıklanacak.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, St. Louis Fed Başkanı James Bullard ve Fed Yöneicisi Lisa Cook da dahil olmak üzere birçok Fed yetkilisi hafta içinde açıklamalarda bulunacak.

Fed yetkilileri, enflasyonu bankanın %2'lik hedefine geri çekmeye yardımcı olmak için faiz oranlarının, bu yılın geri kalanında mevcut seviyelerde kalmasını beklediklerini belirtti. Ancak enflasyonist baskılar yüksek seyretmeye devam ederken yetkililer, bankacılık sektöründe son dönemde yaşanan çalkantıların ardından yüksek faiz oranlarının finansal istikrar üzerindeki etkisini de değerlendirmek zorunda kalacak.

3. Hisse senedi piyasaları

İki bölgesel bankanın çöküşünün, daha geniş bir finansal krize ilişkin korkuları tetiklemesinin ardından banka hisselerindeki sert satışlara rağmen ABD hisse senedi piyasaları, ilk çeyrekte sağlam kazançlar elde etti.

Nasdaq %16,8 değer kazanarak 2020'den bu yana en büyük çeyreklik artışını kaydetti. S&P 500, 2022'deki yaklaşık %20'lik düşüşün ardından toparlanarak %7 yükseldi ve Dow Jones Industrial Average çeyreği %0,4 artışla tamamladı.

Temkinli yatırımcılar, bu kazançların hisse senetlerini, bankacılık sektöründeki çalkantıların yaklaştırmış olabileceği bir ekonomik gerilemeye karşı daha savunmasız bıraktığını söylüyor.

Hisse senetlerinin olası bir resesyonu ne ölçüde hesaba kattığı ve ekonominin bir resesyon yaşayıp yaşamayacağı Wall Street'te tartışma konusu oldu.

Normalden daha yüksek miktarda nakit tutarak gelecekteki piyasa türbülansına karşı koruma sağlayan Fiduciary Trust Co'nun baş yatırım yetkilisi Hans Olsen, "Cevap kesinlikle hayır, piyasa bir resesyon için fiyatlanmadı." dedi. Hisse senetleri içinse şöyle diyor:

"Bu, önümüzdeki çeyreklerde çok kötü sürprizlerle karşılaşabileceğimiz anlamına geliyor."

4. OPEC toplantısı

Reuters’in haberine göre OPEC+ Pazartesi günü yapılacak toplantıda petrol üretimini kısmaya yönelik mevcut anlaşmaya bağlı kalacak.

Petrol fiyatları, 15 ayın en düşük seviyelerine geriledikten sonra toparlanmaya başladı.

Küresel bankacılık krizine ilişkin korkuların azalması ve Irak'ın Kürt Bölgesel Yönetimi’nden yapılan ihracatın durmasının arzı kısıtlamasıyla, petrol 20 Mart'ta 70 dolar civarına düştükten sonra Brent 80 dolara doğru toparlandı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve Rusya liderliğindeki müttefiklerinden oluşan OPEC+, Pazartesi günü Rusya ve Suudi Arabistan'ın da dahil olduğu bakanlar izleme panelinin sanal bir toplantısını gerçekleştirecek.

Bu görüşmelerin ardından OPEC+'nın bir sonraki tam toplantısı Haziran ayına kadar yapılmayacak.

Ekonomileri büyük ölçüde petrol gelirlerine dayandığı için düşen petrol fiyatları OPEC+ üyelerinin çoğu için bir sorun teşkil ediyor.

5. RBA, RBNZ faiz kararları

Avustralya Merkez Bankası (RBA) Salı günü toplanacak ve faizleri artırma ya da sabit tutma kararını bıçak sırtında verecek.

Geçtiğimiz hafta Avustralya’da enflasyonun, Şubat ayında yıllık bazda %6,8 ile sekiz ayın en düşük seviyesine gerilediğini gösteren veriler, yatırımcıların 25 baz puanlık bir faiz artırımı olasılığını büyük ölçüde ortadan kaldırmasına yol açtı.

RBA Başkanı Philip Lowe, merkez bankasının faiz artışlarını durdurmaya daha yakın olduğunu çünkü para politikasının artık kısıtlayıcı bölgede olduğunu söyledi ve verilere bağlı olarak Nisan ayında bir duraklama olabileceğini öne sürdü.

Bu arada piyasalar, Çarşamba günü toplanacak olan Yeni Zelanda Merkez Bankasından (RBNZ) 25 baz puanlık bir faiz artırımı daha bekliyor.

10 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page