top of page

Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme


Piyasalarda önemli bir hafta olacak. Çarşamba günü Fed, 15 ay önce başlayan faiz artırımı kampanyasına ara verebilir ancak bu muhtemelen düşük bir ihtimal olacak. Salı günkü ABD enflasyon okuması önemli. Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Japonya Merkez Bankası (BoJ) da politika toplantıları düzenleyecek ve Çin'den gelen veriler, teşvik beklentilerini destekleyebilir.

1. Fed karar günü

Fed, Çarşamba günü gerçekleştireceği iki günlük politika toplantısının ardından faiz artırımını beklemeye alabilir. Yatırımcılar, politika yapıcıların gelecekteki sıkılaştırma beklentilerini özetleyen “noktasal grafiğe” odaklanacak.

Bazı Fed yetkilileri, bu duraklamanın faiz oranlarının çoktan zirve yaptığına dair bir işaret olarak algılanmaması gerektiğini belirtirken piyasalar, Temmuz ayında 25 baz puanlık bir artış daha yapılacağını ve Aralık ayında da benzer büyüklükte bir kesintiye gidileceğini fiyatlıyor.

Son ekonomik veriler, ABD ekonomisine dair karışık bir tablo çizdi: Enflasyon ılımlı seyretse de merkez bankasının %2'lik hedefinin oldukça üzerinde kalmaya devam ederken ücretlerdeki artış yavaşladı ancak ekonomi, Mayıs ayında tahminlerin çok üzerinde, 339.000 istihdam yarattı.

Fed ayrıca bankacılık sektöründeki çalkantıların ekonomi üzerindeki etkisini de izliyor ve daha sıkı kredi standartlarının, enflasyonu dizginlemeye yardımcı olabileceğini ve agresif parasal sıkılaştırma ihtiyacını azaltabileceğini öne sürüyor.

2. Mayıs ayı enflasyon verileri

Fed, Salı günkü toplantısına başlarken elinde son ABD enflasyon raporu olacak.

Nisan ayındaki %0,4'lük artışın ardından manşet tüketici fiyatlarının, aylık bazda %0,3 artması bekleniyor. Volatil gıda ve yakıt maliyetlerini dışarıda bırakan çekirdek enflasyon ise aylık bazda %0,4 artmış olabilir.

Piyasa katılımcıları, Fed'in faiz artırımlarının büyümeye zarar vermeden enflasyonu düşürmeye devam ettiğine dair işaretler için enflasyon raporunu yakından izleyecek.

Ekonomik takvimde ayrıca Çarşamba günü üretici fiyat enflasyonu Mayıs ayı verileri ve ardından Perşembe günü, Mayıs ayı perakende satış rakamları ile haftalık ilk işsizlik başvuruları raporu yer alıyor.

3. Borsa

ABD hisse senetleri resesyon korkularına, bankacılık krizine ve yükselen Hazine getirilerine meydan okuyarak Ekim ayındaki en düşük seviyelerinden %20 yükseldi – yani bir nevi boğa piyasası.

Ayı piyasasının dip seviyelerinden %20'lik bir kazanç, geçmişte hisse senetleri için daha fazla yükselişin habercisi olmuştur.

Büyük hisse senetlerindeki ralli, beklenenden iyi gelen kazanç sezonu ve Fed'in faiz artırım döngüsünün sonuna yaklaştığına dair beklentiler, resesyon ve kalıcı enflasyona dair endişelere rağmen ABD hisse senetlerini bu yıl şimdiye kadar destekledi.

T. Rowe Price's’ta çoklu varlık bölümünde sermaye piyasası stratejisti olan Tim Murray, Reuters'a yaptığı açıklamada, "Ekonominin karşı rüzgarlara karşı daha dirençli olacağına dair işaretler görüyoruz." dedi.

"Yılın başında gördüğümüz karamsarlığın yerini, beklenenden daha güçlü bir piyasaya bıraktığına inanmak için nedenlerimiz var."

4. Merkez bankası toplantıları

Fed kararından bir gün sonra toplanan Avrupa Merkez Bankasının, Fed’den ayrışması beklenirken piyasalar, Temmuz ayında da benzer şekilde çeyrek puanlık faiz artışına hazırlanıyor.

ECB, 75 ve 50 baz puanlık bir dizi hamlenin ardından Mayıs toplantısında faiz artırım hızını 25 baz puana düşürdü.

ECB Başkanı Christine Lagarde, geçtiğimiz Pazartesi günü yaptığı açıklamada çekirdek enflasyonda bir zirve olduğunu söylemek için çok erken olduğunu ve faizlerin yeniden artırılması gerekeceğini teyit etti.

Euro Bölgesi enflasyonu şu anda %6,1 ile ECB'nin %2'lik hedefinin hâlâ üç katından fazla ancak geçen yılın Ekim ayındaki %10,6'lık zirveye göre daha düşük.

Bu arada Japonya Merkez Bankasına yeni atanan Başkan Kazuo Ueda'nın, ultra genişlemeci politikanın, ücret artışları ve enflasyon istikrarlı ve sürdürülebilir olana kadar yürürlükte kalacağını belirtmesinin ardından bankanın, Cuma günkü toplantıda para politikasında herhangi bir değişiklik yapması beklenmiyor.

5. Çin verileri

Son verilerin, Çin’de COVID-19 sonrası ekonomik toparlanmanın ivme kaybettiğini göstermesinin ardından Perşembe günü ülkeden yeni konut fiyatları, işsizlik, sanayi̇ üretimi̇ ve perakende satışlar ile ilgili Mayıs ayı verileri gelecek.

Emlakçı hisseleri, yeni bir emlak destek paketi spekülasyonu üzerine son seanslarda yükseldi.

Geçen hafta Çin'in, Mayıs ayı ihracatında büyük bir ıskalama olduğunu gösteren veriler, yatırımcıların, bu zayıf okumanın teşvik durumunu desteklediğine bahse girmesi nedeniyle piyasa zarar gördü.

5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page