top of page

Dolar, ABD'nin kredi notunun düşürülmesinin ardından sarsıldı

Dolar Çarşamba günü, Fitch'in ABD hükümetinin en yüksek kredi notunu düşürmesinin ardından ülkenin mali görünümü hakkında soru işaretleri yaratmasının ardından ilerleme kaydetti, ancak görece esnek olan ekonomik verilerden bir miktar destek aldı.

Derecelendirme kuruluşu Fitch Salı günü ABD'nin notunu AAA'dan AA+'ya indirerek, borç tavanı krizinde iki ay önce karara varılmasına rağmen Beyaz Saray'dan öfkeli bir tepki aldı ve yatırımcıları şaşırttı.

Bu, doları aşağı itti ve avroyu 1,10 dolara yükseltti. Tek para birimi, daha önce seansın en yüksek seviyesi olan 1,1020$'a ulaştıktan sonra, son olarak %0,11 artışla 1,0996$'da işlem gördü.

Sterlin benzer şekilde %0,05 artışla 1,2782 dolara yükselirken, ABD dolar endeksi, Fitch haberlerinin ardından büyük ölçüde düşmesinin ardından son olarak %0,09 artışla 102,09'da işlem gördü.

"Fitch'in kararının o kadar önemli olduğunu düşünmüyoruz. Elbette, bu sabah piyasanın biraz hareket ettiğini gördük... ancak yakın vadede bunun daha uzun süreli bir sürücü olacağını düşünmüyorum." National Australia Bank (OTC: NABZY ) (NAB) kıdemli döviz stratejisti Rodrigo Catril, " dedi .

Dolar, Salı günü ABD'deki açık pozisyonların Haziran'da iki yıldan fazla bir sürenin en düşük seviyesine gerileseler bile, sıkı işgücü piyasası koşullarıyla uyumlu seviyelerde kaldığını gösteren ekonomik verilerle de desteklendi.

Ayrı bir rapor, fabrika istihdamının üç yılın en düşük seviyesine gerilemesine rağmen, ABD imalatının yeni siparişlerdeki kademeli iyileşmenin ortasında Temmuz ayında daha zayıf seviyelerde istikrar kazanabileceğini öne sürdü.

Öte yandan, Japon yeni dolar başına 143,21 ile kabaca %0,1 güçlendi ve sabahın erken saatlerindeki kazançlarının bir kısmını azalttı.

Japonya Merkez Bankası'nın (BoJ) Çarşamba sabahı yayınlanan Haziran ayı politika toplantısı tutanakları, kurulun şu an için aşırı gevşek politikayı koruma ihtiyacı üzerinde anlaştığını gösterdi.

Tüccarlar hala hareketin sonuçlarını değerlendirmeye çalışırken yen, Cuma günkü BOJ politikasının faiz oranları üzerindeki kontrolünü gevşetme kararından bu yana üst üste üç seans düşüş gördü.

NAB'den Catril, "Bence piyasa, tüm bunların ne anlama geldiğini hâlâ anlamaya çalışıyor," dedi.

Avustralya Doları, Salı günü Avustralya Merkez Bankası'nın (RBA) faiz oranlarını sabit tutması ve sıkılaştırmanın bitebileceğinin sinyalini vermesinin ardından önceki seanstaki %1,57'lik keskin düşüşün bir kısmını tersine çevirerek %0,12 artışla 0,6621 $'a yükseldi.


City Index'in kıdemli piyasa analisti Matt Simpson, "RBA yükselseydi... kırpılmış ortalama enflasyonun Haziran tahminlerini karşıladığı ve perakende ticaretin karardan önce düştüğü göz önüne alındığında kafa karıştırıcı bir mesaj gönderirdi" dedi.

Yeni Zelanda doları, Çarşamba günkü verilerin ülkenin işsizlik oranının ikinci çeyrekte iki yılın en yüksek seviyesine ulaştığını göstermesinin ardından %0,23 düşerek 0,6136 dolara geriledi.15 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page